PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowy fundusz poręczy małym firmom

  • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna    5 października 2010 - 07:17
Samorządowy fundusz poręczy małym firmom

Pierwszy w Polsce samorządowy fundusz poręczeniowy dla małych firm uruchamia woj. małopolskie wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Przedsiębiorstwa skorzystają z jego usług od przyszłego roku.
Na początku fundusz będzie miał 14 mln zł kapitału. Potem władze regionu będą go uzupełniać pieniędzmi unijnymi z własnego programu operacyjnego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Ważne jest dla nas tworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju firm, które muszą korzystać z kredytów. Aby je zaciągnąć, potrzebują poręczeń, a to właśnie im da nasz fundusz – mówi Marek Nawara, marszałek woj. małopolskiego.

W ślady Małopolski zamierzają iść województwa ze wschodniej i centralnej Polski, czyli z regionów, w których firmom najbardziej brakuje kapitału na inwestycje.

Oznacza to, że samorządowcy ze ściany wschodniej będą wykorzystywać fundusze unijne do innego celu niż jednorazowe dotacje. Robią to już Wielkopolska i Dolny Śląsk, które od trzech lat współpracują z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym przy wsparciu kapitałowym instytucji z otoczenia biznesu.

Dzięki temu do funduszy pożyczkowych i poręczeniowych trafiły już pierwsze pieniądze z UE, dzięki którym powstaną preferencyjne produkty dla małych firm.

Województwa śląskie, mazowieckie i łódzkie planują stworzenie funduszy pożyczkowych, które będą finansowały inwestycje w miastach. Pieniądze, które województwa będą miały do dyspozycji, będą pochodziły z Unii – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.