PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowy problem

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    15 kwietnia 2011 - 07:32
Samorządowy problem

W ostatnich kilku latach samorządy zainwestowały 270 mld zł. Duża część tych przedsięwzięć mogła być zrealizowana dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych
Dotacje z Brukseli wsparły nowe oczyszczalnie ścieków, mosty, drogi, ale także szkolne boiska czy parki. Plany na najbliższe lata były równie imponujące. Problem w tym, że w efekcie zaostrzenia przez resort finansów przepisów regulujących możliwości zadłużania się przez samorządy wiele projektów może zostać na papierze. Stracą na tym nie tylko poszczególne gminy czy miasta, ale także cała gospodarka – uważa „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Miasta ukrywają długi


Przedstawiciele lokalnych władz alarmują, że Ministerstwo Finansów nie dało im żadnej możliwości stopniowego dostosowania się do nowych realiów. Zmienione przepisy mają obowiązywać już w przyszłym roku, czyli w szczytowym okresie wydawania dotacji unijnych z bieżącej perspektywy finansowej. Wiele samorządów ma już przygotowane projekty tych inwestycji.

Co mają zrobić? Zwiększyć dochody, odpowiadają rządowi eksperci. Pomysł równie dobry, co nierealny, bo np. w Warszawie zaledwie 30 proc. kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej pokrywają wpływy z biletów, resztę dokłada miasto. Trudno w tej sytuacji wyobrazić sobie, że pasażerowie zrzucą się na budowę drugiej nitki metra czy choćby zakup nowych tramwajów. Chyba że miasta znów postawią komory celne na rogatkach – ubolewa „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Ministerstwo umywa ręce

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wuzetka, 2011-04-16 21:21:22

    Samorządowcy ciągle mają jakieś problemy...