PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządu jest tylko 6% długu, rządu - 94% i się je przejada

 • Patrycja Batóg    9 marca 2011 - 19:04
Samorządu jest tylko 6% długu, rządu - 94% i się je przejada

Samorządy chcą sprawiedliwie podzielić się długiem publicznym z rządem. I mają argumenty...
Zdaniem władz samorządowych nie ma uzasadnienia, żeby mówić o tym, że to właśnie samorządy odpowiadają za znaczną część długu publicznego.

- Uważamy,że największym sukcesem ostatniego 20-lecia jest Polska samorządna. To źródło cywilizacyjnego rozwoju kraju i gwarancja racjonalnego oraz dobrego wydawania publicznych pieniędzy. W łącznej puli pieniędzy publicznych samorządy wszystkich szczebli dysponują około 170 mld zł, rząd natomiast 300 mld zł, tak więc w łącznej puli pieniędzy publicznych samorządność stanowi 1/3 – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia (sprawdź notowania głowy stolicy Dolnego Śląska).

Z informacji przedstawionych przez samorządy podczas konferencji "Finanse samorządów a redukcja deficytu finansów publicznych", z pieniędzy publicznych pozostających w dyspozycji rządu jedynie około 5 % jest wydawanych na inwestycje, a w samorządach to około 24%.


Czytaj też: Najwięksi samorządu dają odpór rządowi

- To jest obszar tworzący miejsca pracy, generujący podatki i zapewniający przyszłość. Jeżeli gdzieś inwestuje się w wyższą i lepszą jakość życia, to robi się to właśnie w samorządności – mówi prezydent Wrocławia.

Jak wskazują władze samorządowe, za jedynie 5,8% z łącznego zadłużenia publicznego wynoszącego prawie 700 mld zł odpowiadają samorządy, 94 % to zadłużenie po stronie rządowej.

- Czyli 6% zadłużenia jest generowane przez 1/3 pieniędzy publicznych, a 94% zadłużenia przez 2/3. Przy czym te 6% wydawanych jest w dużej mierze na inwestycje, a pozostałe 94% często się po prostu przejada – zaznacza Dutkiewicz.

Łączny deficyt sektora samorządowego to około 1% PKB, a łączny deficyt państwa polskiego to około 9%. Zdaniem samorządowców jedynym sensownym rozwiązaniem ograniczenia deficytu do zalecanych przez Komisję Europejską 3%, który nie odbije się negatywnie na rozwoju samorządów jest sprawiedliwy podział udziału w długu publicznym.

- Jeśli rząd polski chce zmniejszyć deficyt do 3% to podzielmy się tymi procentami w taki sposób, że ci którzy dysponują 1/3 finansów publicznych czyli samorządy, będą mogli dysponować możliwością deficytową do 1 %, którego to nie przekroczyliśmy i nie przekroczymy – podsumowuje prezydent Wrocławia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • Zatroskany, 2011-03-14 22:56:56

  A czy spółki miejskie, które są zadłużone również wchodzą do tego zadłużenia 6% zadłużenia publicznego samorządów?
 • Pan Pytalski, 2011-03-10 22:14:15

  Tu jest mowa o dlugu publicznym, i deficyt w handlu nie ma tu nic do rzeczy.
 • L.O, 2011-03-10 10:34:36

  Pan Dutkiewicz sprawę zbyt uprościł.To Państwo /Rząd/ odpowiada za deficyt w handlu zagranicznym /ok.40mld zł na rok /a importujemy wszyscy łącznie z Samorządami /często rzeczy niepotrzebne i luksusowe/.To Rząd zaciąga b.wysokie pożyczki aby na bieżąco wypłacać emerytury /kasa ZUS po PRL była pust...a/.Dyskutujmy ale bez uproszczeń.  rozwiń