PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy apelują do rządu: "Chcemy większego zaufania i większej otwartości"

  • KDS    18 marca 2018 - 09:00
Samorządy apelują do rządu: "Chcemy większego zaufania i większej otwartości"
Do pracy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pojawia się kilka zastrzeżeń, które są nie do przyjęcia - twierdzi Marek Wójcik (fot.mswia.gov.pl)

– Nie będzie rozwoju Polski bez aktywności samorządów terytorialnych i otwartości na to, żeby samorządy ten rozwój mogły kształtować. Prosimy o większe otwarcie i większe zaufanie. Samorządy reprezentują swoje społeczności, czyli ludzi, którzy wiedzą, czego chcą i czego im potrzeba w miastach. Chcemy wpływać na rozwój naszych małych, lokalnych wspólnot i w ten sposób wpływać na rozwój całego kraju - mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich.
Marek Wójcik pytany przez Portalsamorzadowy.pl, jak ocenia współpracę na linii rząd-samorząd – przyznaje, że mówiąc o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pojawia się kilka zastrzeżeń, które są nie do przyjęcia. 

- Niektóre projekty dostajemy zbyt późno albo proces konsultacji zupełnie nas omija – wskazuje przedstawiciel ZMP. Jak dodaje, samorządy chcą zarządzać wspólnotami samorządowymi, a nie być tylko urzędnikami, którzy przekazują pieniądze. Jednak dziś jest to bardzo trudne do realizacji, bo – widoczny jest odwrót od myślenia o samorządach jako ważnym partnerze, który realizuje istotne dla społeczeństwa zadania - twierdzi pełnomocnik ZMP

Jego zdaniem, potrzeba współpracy na różnych szczeblach administracji, jak również wspólnego działania między poszczególnymi resortami. - A jedną z głównych bolączek polskiej administracji jest to, że nie patrzy się na pewne rzeczy horyzontalnie, a wąsko i branżowo - mówi Wójcik. 

Więcej o współpracy rządu i samorządu w filmie:

Podnosi też inny problem. – Samorządy chcą realizować projekty innowacyjne, na które wskazują nam sami mieszkańcy, natomiast dzisiaj nie ma klimatu dla innowacji. Wręcz odwrotnie. Każdy kto ośmieli się zaproponować coś nowego, coś co łamie pewne stereotypy, może się obawiać, iż będzie oskarżony o to, że łamie przepisy prawa – twierdzi przedstawiciel ZMP. 

Ma też konkretny apel do przedstawicieli rządu: – Nie będzie rozwoju Polski bez aktywności samorządów terytorialnych i otwartości na to, żeby samorządy ten rozwój mogły kształtować. Prosimy o większe otwarcie i większe zaufanie. Samorządy reprezentują swoje społeczności, czyli ludzi, którzy wiedzą, czego chcą i czego im potrzeba w miastach. Chcemy wpływać na rozwój naszych małych, lokalnych wspólnot i w ten sposób wpływać na rozwój całego kraju - mówi Wójcik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Zeghar, 2018-03-18 09:53:09

    Ja wprawdzie z miasta nie zrzeszonego (o co dość łatwo jak ZMP skupia niespełna 1/3 miast w Polsce), ale może ktoś z ZMP zwróci na to uwagę. Jako mieszkaniec chcę większej otwartości i przejrzystości działań władz lokalnych. Jako mieszkaniec chcę być słuchanym, bo nie lubię jak mój głos jest ignorow...any, bo władze załatwia swoje własne interesiki. I nie podoba mi się, że tzw. "rozwój" to wpędzanie w długi mojej lokalnej wspólnoty. Na szczęście idą wybory...  rozwiń