PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy bardziej oszczędzają

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    7 lutego 2011 - 07:38
Samorządy bardziej oszczędzają

Lokalne władze ograniczają wydatki na papier, wyjazdy służbowe czy rozmowy telefoniczne. Część zamraża też płace, ale liczba pracowników administracji się nie zmniejszy.
Samorządowcy oszczędzają, gdyż 2011 r. to kolejny dla nich trudny rok. Po stronie dochodów wciąż widać skutki spowolnienia gospodarczego i ulg w podatku PIT, które zmniejszyły wpływy z tego tytułu. Dodatkowo minister finansów naciska, by jak najszybciej rozpocząć ograniczanie deficytów, czyli de facto wydatków podaje „Rzeczpospolita”.

Choć wydatki na administrację stanowią tylko ok. 5 – 10 proc. rocznych budżetów samorządów, większość miast, gmin i województw wprowadza programy oszczędnościowe w tej dziedzinie.

W 2011 r. Kraków na pensje urzędników wyda 134 mln zł, tylko o 0,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku. W Rzeszowie w tym roku nie będzie podwyżek i wypłaty nagród. Szeroko zakrojony program oszczędnościowy obejmujący m.in. kadry prowadzi od 2010 r. woj. małopolskie.

Woj. podlaskie planuje lekki wzrost zatrudnienia w departamentach obsługujących programy i fundusze unijne.

Samorządy chętniej oszczędzają na wydatkach rzeczowych związanych z utrzymaniem urzędu. Cięcia dotyczą – prenumeraty prasy, zakupu artykułów spożywczych, zużycia tonerów czy papieru w drukarkach, ryczałtów samochodowych itp. Powszechne stało też się ograniczanie służbowych wyjazdów i szkoleń.

Administracja stara się także uzyskać oszczędności na zużyciu prądu i ciepła oraz wynajmie biur, obiegu dokumentacji, zmienia umowy z telekomami, serwisantami sprzętu IT, ubezpieczycielami itp. Kompleksowy program w Krakowie przyniósł np. w 2009 r. 4 mln zł oszczędności. Szczecin chce w tym roku oszczędzić ok. 3 mln zł. Gliwice chwalą się, że dobre efekty przyniosła współpraca ze wszystkimi jednostkami budżetowymi w działaniach, które wcześniej każdy podejmował na własną rękę – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Obywatel, 2011-02-07 23:35:16

    Ale o podwyżkach i samochodach słuzbowych to prezydenci nie zapominają. Najlepiej oszczędności zacząć od dołu.