Samorządy będą mieć swoje banki?

Na rynku bankowym mogą pojawić się regionalne banki należące do samorządów.
Samorządy będą mieć swoje banki?
Od września 2017 r. wchodzi w życie nowela ustawy wdrożeniowej, umożliwiająca samorządowi tworzenie regionalnych funduszy rozwojowych (fot.pixabay.com)

Za dwa, trzy lata na rynku bankowym może pojawić się nowa kategoria: regionalne banki rozwojowe, należące do samorządów wojewódzkich - pisze "Puls Biznesu".

Ministerstwo Rozwoju wspiera tworzenie regionalnych funduszy rozwojowych (RFR), grupujących rozproszone fundusze pożyczkowe, doręczeniowe i gwarancyjne. RFR powstały w sześciu województwach, operacyjnie działają trzy.

To grupa pionierska, która rozpoczęła budowę funduszy rozwojowych jeszcze bez ram prawnych. Od września wchodzi w życie nowela ustawy wdrożeniowej, umożliwiająca samorządowi tworzenie RFR. Podobnie jak w przypadku KFG, regionalne fundusze będą mogły budować kapitały, korzystając z recyklingu instrumentów zwrotnych.

Czytaj też: Długi samorządów w parabankach

"Chodzi o zbudowanie bazy kapitałowej na okres, kiedy strumień pieniędzy unijnych będzie się kurczył. Dlatego zachęcamy regionalne fundusze do korzystania z instrumentów zwrotnych" - mówi wiceszef resortu rozwoju.

Długoterminowy zamysł ministerstwa jest taki, żeby silne kapitałowo RFR z czasem mogły przekształcić się w regionalne banki rozwojowe, instytucje z pełną licencją, dającą dostęp do instrumentów rynku finansowego.

"W regionach mogą one pełnić taką rolę jak BGK na szczeblu krajowym, czyli wspierającą dla banków, w tym przypadku spółdzielczych, oraz rozwojową - poprzez finansowanie lokalnych przedsięwzięć inwestycyjnych" - wyjaśnia Jerzy Kwieciński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tzw. samorządy już mają swoje szpitale i spółki celowe i bezcelowe jaki z tego efekt poza stanowiskami? Samorządy wojewódzkie w szybkim tempie trzeba zlikwidować, bo jak mawiał Pan Stępień" samorządy się wykoślawiły". Dzisiaj już nikt nie panuje nad samostanowiennymi działaniami województw... i ich polityka kadrową. rozwiń

racjonalny wyborca, 2017-08-16 10:26:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU