PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy będą mieć swoje banki?

  • PAP/AT    16 sierpnia 2017 - 06:15
Samorządy będą mieć swoje banki?
Od września 2017 r. wchodzi w życie nowela ustawy wdrożeniowej, umożliwiająca samorządowi tworzenie regionalnych funduszy rozwojowych (fot.pixabay.com)

Na rynku bankowym mogą pojawić się regionalne banki należące do samorządów.
Za dwa, trzy lata na rynku bankowym może pojawić się nowa kategoria: regionalne banki rozwojowe, należące do samorządów wojewódzkich - pisze "Puls Biznesu".

Ministerstwo Rozwoju wspiera tworzenie regionalnych funduszy rozwojowych (RFR), grupujących rozproszone fundusze pożyczkowe, doręczeniowe i gwarancyjne. RFR powstały w sześciu województwach, operacyjnie działają trzy.

To grupa pionierska, która rozpoczęła budowę funduszy rozwojowych jeszcze bez ram prawnych. Od września wchodzi w życie nowela ustawy wdrożeniowej, umożliwiająca samorządowi tworzenie RFR. Podobnie jak w przypadku KFG, regionalne fundusze będą mogły budować kapitały, korzystając z recyklingu instrumentów zwrotnych.

Czytaj też: Długi samorządów w parabankach

"Chodzi o zbudowanie bazy kapitałowej na okres, kiedy strumień pieniędzy unijnych będzie się kurczył. Dlatego zachęcamy regionalne fundusze do korzystania z instrumentów zwrotnych" - mówi wiceszef resortu rozwoju.

Długoterminowy zamysł ministerstwa jest taki, żeby silne kapitałowo RFR z czasem mogły przekształcić się w regionalne banki rozwojowe, instytucje z pełną licencją, dającą dostęp do instrumentów rynku finansowego.

"W regionach mogą one pełnić taką rolę jak BGK na szczeblu krajowym, czyli wspierającą dla banków, w tym przypadku spółdzielczych, oraz rozwojową - poprzez finansowanie lokalnych przedsięwzięć inwestycyjnych" - wyjaśnia Jerzy Kwieciński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • racjonalny wyborca, 2017-08-16 10:26:23

    Tzw. samorządy już mają swoje szpitale i spółki celowe i bezcelowe jaki z tego efekt poza stanowiskami? Samorządy wojewódzkie w szybkim tempie trzeba zlikwidować, bo jak mawiał Pan Stępień" samorządy się wykoślawiły". Dzisiaj już nikt nie panuje nad samostanowiennymi działaniami województw... i ich polityka kadrową.  rozwiń