Samorządy będą mogły przejąć drogi bez zgody właściciela?

Burmistrz czy prezydent będzie mógł przejąć wszystkie drogi nawet bez zgody ich dotychczasowych zarządców.
Samorządy będą mogły przejąć drogi bez zgody właściciela?

Opracowany w Kancelarii Prezydenta RP projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego (druk sejmowy nr 1699) porządkuje zasady zarządzania drogami w miastach niemających praw powiatu.

Czytaj też:  Stara droga krajowa jednak może być wojewódzką ?

Proponujemy, aby takie miasto mogło przejąć w zarząd wszystkie drogi znajdujące się na jego terenie albo na podstawie zawartego z ich zarządcami porozumienia, albo na podstawie oświadczenia burmistrza (prezydenta miasta) – mówi "Rzeczpospolitej" Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta RP. 

Powiaty do tych propozycji odnoszą się natomiast z rezerwą.

Jak wyjaśnia w "Rz" Marek Tramś, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich przejęcie w zarząd przez burmistrza czy prezydenta swobodnie  wybranych dróg kategorii powiatowej czy wojewódzkiej oraz krajowej, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych leżących w granicach miasta, powinno się odbywać jedynie w drodze porozumienia zawartego z zainteresowanymi zarządcami dróg.

Czytaj też:  Firmy wywłaszczone pod drogi chcą odszkodowań

Projekt przewiduje też możliwość przejęcia przez burmistrza czy prezydenta miasta niemającego praw powiatu zarządzania wszystkimi drogami w granicach tej jednostki samorządu terytorialnego - podaje "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU