PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy będą mogły przejąć drogi bez zgody właściciela?

  • AT    12 sierpnia 2014 - 12:50
Samorządy będą mogły przejąć drogi bez zgody właściciela?

Burmistrz czy prezydent będzie mógł przejąć wszystkie drogi nawet bez zgody ich dotychczasowych zarządców.
Opracowany w Kancelarii Prezydenta RP projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego (druk sejmowy nr 1699) porządkuje zasady zarządzania drogami w miastach niemających praw powiatu.

Czytaj też:  Stara droga krajowa jednak może być wojewódzką ?

Proponujemy, aby takie miasto mogło przejąć w zarząd wszystkie drogi znajdujące się na jego terenie albo na podstawie zawartego z ich zarządcami porozumienia, albo na podstawie oświadczenia burmistrza (prezydenta miasta) – mówi "Rzeczpospolitej" Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta RP. 

Powiaty do tych propozycji odnoszą się natomiast z rezerwą.

Jak wyjaśnia w "Rz" Marek Tramś, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich przejęcie w zarząd przez burmistrza czy prezydenta swobodnie  wybranych dróg kategorii powiatowej czy wojewódzkiej oraz krajowej, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych leżących w granicach miasta, powinno się odbywać jedynie w drodze porozumienia zawartego z zainteresowanymi zarządcami dróg.

Czytaj też:  Firmy wywłaszczone pod drogi chcą odszkodowań

Projekt przewiduje też możliwość przejęcia przez burmistrza czy prezydenta miasta niemającego praw powiatu zarządzania wszystkimi drogami w granicach tej jednostki samorządu terytorialnego - podaje "Rz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.