PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy będą mogły wprowadzić nocną prohibicję?

 • MIW    18 marca 2016 - 10:29
Samorządy będą mogły wprowadzić nocną prohibicję?
W Polsce jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada średnio na ok. 300 osób. (Fot. : malopolska.policja.gov.pl).

• Ograniczenie handlu alkoholem postulują zarówno kluby PO, jak i PiS.
• Nowa regulacja miałaby dotyczyć zwłaszcza godzin między 22 w nocy, a 6 rano. 
• Nie wiadomo, na ile takim rozwiązaniem będą zainteresowane samorządy.
Do sejmu trafił projekt ustawy dającej samorządom możliwość ograniczania liczby punktów sprzedających alkohol, zwłaszcza tych działających nocą. Projekt złożyła Platforma Obywatelska. Nie jest to jednak jedyny projekt postulujący takie rozwiązanie – o podobnym kroku myślą również posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

O sprawie donosi portal money.pl. Jak powiedział dla tego serwisu Leszek Wiwała ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy projekt PO zakłada, że konkretne samorządy będą mogły ograniczyć liczbę punktów sprzedaży wina i napojów spirytusowych.

- Zwłaszcza będą mogły ograniczyć liczbę punktów uprawnionych do sprzedaży pomiędzy godziną 22 a 6. To jest taka możliwość wprowadzenia nocnej prohibicji – komentuje Wiwała, choć zastrzega, że niewiadomym jest jak do takiej możliwości odniosą się samorządy. Te zaś są dość zróżnicowane w swoim podejściu do tej sprawy. Jak podkreślił Wiwała najbardziej radykalny jest Toruń, gdzie jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada na ok. 1600 mieszkańców podczas gdy średnio w Polsce jeden punkt przypada na 300 osób. Działania zmierzające do ograniczenia liczby punktów sprzedających alkohol podejmowane są także w Sopocie. Ostatnio takie plany analizowano także w Warszawie. 

Jak ocenił Wiwała ze względu na fakt, że ograniczanie liczby punktów sprzedaży alkoholu może dotkliwie uderzyć w małe sklepy, gdyż dla mocne alkohole to „najbardziej rentowna część łańcucha dostawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • PiS Hańba Wstyd!, 2016-03-21 14:42:09

  Do Prawnik: Wiesz co możesz zrobić Ukraińskim łapówkarzom, pocałować ich w zadek, prawo Polskie nie obowiązuje na terytorium Ukrainy, mają od dawna daleko gdzieś Unie Europejską, śmieją się ponad 20lat z głupich naiwnych polaczków, kasa wciąż płynie, należy umieć tyko ją wziąć! Nasz system jest do ...bani, brak jest kontroli szczegółowych na pasach odpraw celnych do Polski, sami na taki burdel z Urzędu pozwalamy, lub dola w pełni proceder uzasadnia! Traci budżet Państwa polskiego jak i Unijnego, gdyż faja idzie dalej!  rozwiń
 • Prawnik, 2016-03-21 08:18:47

  Do PiS Hańba Wstyd!: Powinieneś zgłosić przestępstwo, nie zrobiłeś tego więc teraz Ty możesz mieć kłopoty.
 • PiS Hańba Wstyd!, 2016-03-20 16:23:21

  18.03.2016roku wracałem do kraju przejściem granicznym Jagodzin-Dorohusk, uczciwie stanąłem samochodem osobowym 98 godzina 07.30(rano)przed szlabanem w oczekiwaniu na wjazd na terminal Ukrainki celem odprawy i powrotu do Polski, przez całą zmianę oczekujący wjazdu zielony pas przejechali 100metrów z... 300 na zmianie dziennej, ukraińscy pogranicznicy zapuszczali tylko lewe boki łącznie ze starszym zmiany po 500griwien od samochodu, jak myślicie co dane samochody wiozły do Polski? podrobioną wódkę czy spirytus"papierosy 100-200kartonów od samochodu, płacisz kalkuluje wyjazd w przeciwnym wypadu stoisz i się patrzysz, gdyż na terminalu również musisz zapłacić celnikom od każdego kartona papierosów ukraińskich czy podrobionych w Kowlu białoruskich”. Wróciłem do kraju jak swołocz również za pieniądze w nocy pościli, na terminalu Polskim odprawiony zostałem 19.03.2016roku godzina 08.30 kochani 26godzin w samochodzie, noc nieprzespana. Dane liczbowe przepustu terminalu odpraw w Dorohusku może nam Koordynator Izby Celnej w Białej Podlaskiej dla samochodów osobowych podać, zamiana dzienna w granicach 900samochodów jak i nocna, w 24godziny oczekiwania jako 98 w kolejce od 18.03.2016roku do 19.03.2016roku za pieniądze wjechało do Polski przejściem granicznym w Dorohusku dla samochodów osobowych w granicach 1700samochodów załadowanych maksymalnie papierosami bez akcyzy, licząc tylko po 100kartonów papierosów od samochodu1700x100=170000tysięcy kartonów na dobę w związku z brakiem kontroli celnych na pasach przez cekinów polskich w Dorohusku (siedzą w budach nie wychodzą jak księżniczki) pogratulować! Kierowcy autokarów ponoć mają wille wystawione na Ukrainie jak Putin, jednego z nich w ostatnim czasie niechcący trafiono, zapłacił mandat w okienku kasy od ręki 700tyś złotych, ile wiozą papierosów również autokaru przejściem granicznym w Dorohusku? od wieczora 18.03.2016roku jak i noc widziałem takich autokarów około 20, nad ranem wracały, ile pieniędzy traci budżet Państwa polskiego na jednym tylko przejściu granicznym na dobę? takiego burdelu za Platformy Obywatelskiej nie było w historii na przejściu granicznym w Dorohusku, jaki mają interes PiS wprowadzając przestępczość zorganizowaną do łask na szkodę Skarbu Państwa Płoskiego? tak ratują budżet topiąc nas głębiej, pogratulować PiS rządzącym przestępcom!  rozwiń