PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy będą musiały oddać miliard złotych? O ile kierowcy nie zapomną

  • MIW/DGP    4 marca 2016 - 09:09
Samorządy będą musiały oddać miliard złotych? O ile kierowcy nie zapomną
Resort finansów już dawno zapowiedział, że budżet państwa nie będzie rekompensować powiatom kosztów związanych z koniecznością zwrotu zawyżonych opłat za wydanie kart pojazdów (Fot. : www.men.gov.pl).

• Do połowy kwietnia można dochodzić zwrotu zawyżonej opłaty za wydanie karty pojazdu.
• To definitywny koniec toczącej się od 13 lat sprawy.
• Wywołało ją bezprawne rozporządzenie resortu infrastruktury.
Nawet miliard złotych może wynieść skala ewentualnych roszczeń kierowców za zawyżone opłaty za wydanie karty pojazdu – szacuje Dziennik Gazeta Prawna. I przypomina, że czas na odzyskanie tych pieniędzy od samorządów mija w połowie kwietnia. Później ulegnie przedawnieniu.

Z punktu widzenia kierowców gra toczy się o 425 złotych. Tyle właśnie można odzyskać tytułem zawyżonej opłaty za wydanie karty pojazdu.

Jak przypomina DGM sprawa toczy się od roku 2003, gdy ówczesne Ministerstwo Infrastruktury wydało rozporządzenie, na mocy którego powiaty przez lata pobierały opłatę w wysokości 500 zł za wydanie karty pojazdu. Tyle, że rozporządzenie to było zarówno niezgodne z prawem UE, jak też z polską konstytucją, co w 2006 r. wykazał Trybunał Konstytucyjny. Faktycznie wydanie karty powinno kierowcę kosztować bowiem tylko 75 złotych. Całą resztę, czyli właśnie owe 425 zł powinien otrzymać z powrotem.

Samorządy od początku broniły się twierdząc, że jedynie wykonywały obowiązujące przepisy, lecz resort finansów pozostał nieugięty. Wytoczyły nawet sprawę Skarbowi Państwa, ale przegrały. Jak informuje DGP obecnie część samorządowców zastanawia się jeszcze nad wniesieniem sprawy przed Trybunał Sprawiedliwości UE. Póki co pozostaje im mieć nadzieję, że nie wszyscy kierowcy są świadomi upływającego terminu na zgłaszanie swych roszczeń i być może część zapomni upomnieć się na czas o swoje pieniądze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.