PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy chcą cięć w transporcie sanitarnym

 • Grażyna Kuryłło    3 czerwca 2013 - 10:00
Samorządy chcą cięć w transporcie sanitarnym

Szpitali nie stać na utrzymywanie w gotowości przez 24 godziny na dobę karetki transportu sanitarnego z pełną obsługą. Samorządowcy proponują jeden ambulans na tysiąc łóżek, dostępny w 30 minut.
Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego strona samorządowa odstąpiła od zaopiniowania projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Wcześniej zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej wydał opinię negatywną na temat dokumentu.

Czytaj też: Szpitale nie mają pieniędzy na dyżury karetek

Projekt przewiduje obowiązek zapewnienia przez placówkę udzielającą świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej zapewnienia stacjonowania środka transportu sanitarnego w lokalizacji, w której są udzielane świadczenia gwarantowane.

Oznacza to, że karetka z pełną obsługą ma być dostępna w pełnym wymiarze, czyli przez 24 godziny na dobę.

- To zupełnie niepotrzebna regulacja. Jest przekładem kazuistycznego podejścia do tworzenia prawa, opartego na jednostkowych przypadkach w Skierniewicach i w Łodzi. Stanowi przykład braku zachowania równowagi między efektywnością kosztową a medyczną udzielania świadczeń - twierdzi Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich.

Według niego wprowadzenie tego przepisu wiązać się będzie z tym, że każdy podmiot prowadzący lecznictwo zamknięte będzie musiał wydać około miliona złotych rocznie na utrzymanie karetki transportu sanitarnego przez całą dobę w przypadkach, kiedy tego typu transport jest potrzebny w jednostkowych sytuacjach.

- W ogóle nie powinniśmy opiniować tego projektu, ponieważ regulacja nie jest zgodna z art. 51 ustawy o finansach publicznych, który zobowiązuje projektodawcę do przedstawienia skutków finansowych wprowadzanych zmian - dodaje Marek Wójcik.

Tymczasem w dokumencie nie dokonano oszacowania skutków finansowych dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które są jednostkami sektora finansów publicznych i to one w głównej mierze będą ponosiły skutki finansowe wejścia w życie rozporządzenia.

- Nie jest również prawdą, że zmiana nie wpłynie na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. W dalszej perspektywie czasowej świadczeniodawcy będą musieli szacować koszty utrzymania transportu sanitarnego, przystępując do konkursu ofert - uważa Marek Wójcik.

Dostrzegając jednak potrzebę zapewnienia transportu sanitarnego w lecznictwie szpitalnym na odpowiednim poziomie, strona samorządowa proponuje, by wprowadzić zapis, zgodnie z którym jednostka transportu sanitarnego powinna być dostępna na tysiąc łóżek szpitalnych z dojazdem w ciągu 30 minut.

- Podkreślam, że chodzi o transport sanitarny planowany, a nie o zdarzenia nagłe, które obsługuje równolegle ratownictwo medyczne. Jeżeli jest sytuacja zagrożenia życia, to należy wezwać karetkę pogotowia. Dlatego założenie, by jedna karetka transportu sanitarnego była dostępna na tysiąc łóżek szpitalnych w czasie 30 minut, naszym zdaniem zabezpiecza pacjentów przed zdarzeniami, do jakich doszło w Łodzi i w Skierniewicach - mówi dyrektor biura Związku Powiatów Polskich.

Jednocześnie dodaje, że strona samorządowa odstępuje od opiniowania dokumentu do czasu uzupełnienia go o zgłoszone uwagi.

W odpowiedzi na to wiceminister zdrowia Cezary Rzemek poprosił o wycofanie projektu z obrad komisji i zwrócenie go do zespołu do dalszych prac.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • ATEM, 2013-06-17 21:13:26

  NIE TRZEBA OBCINAĆ PIENIĘDZY SZPITALOM ??? NAUKA ŚWIATOWA DAŁA ŚRODKI NA MEDYCYNĘ I TO GIGANTYCZNE TYLKO ,SAMORZĄDY NIE ZROZUMIELI CZY URZĘDNICY W AGENCJACH ,,,,,,,,NA NAJNOWOCZEŚNIEJSZE METODY LECZENIA NA ŚWIECIE ,LECZENIE BIOLOGICZNE ,DIETA EKOLOGICZNA ,ZI...OŁA ,PONIEWAŻ NA BIOLOGI na świecie CIENKO TO WPISALI DO DYREKTYW --- WDROŻENIE STARYCH GATUNKÓW ,,,,, , PONIESIEMY KARĘ ,, ODPOWIADAJĄ POWIATY ,WYDZ,ZDROWIA , autor ekologi ,technologi ,rolnictwa i medycyny ,,  rozwiń
 • JodekMordka, 2013-06-03 16:13:40

  Dobre Glews. Samorządowcy ograniczcie samochody służbowe. (...) Wam rosną od luksusu. Tylko czekać na informację, karetka nie pojechała bo miała za daleko albo coś podobnego i pacjent zmarł.
 • glews, 2013-06-03 16:09:25

  Dorżnąć watahę, dorżnąć prostaków i biedaków!!! Na pohybel robolom i miejskiej hołocie! Witam słuszny postulat samorządowców spójny z artykułem Toby Ralpha, australijskiego konserwatysty pt. "Zabijmy biednych by zrównoważyć budżet". No to kiedy zaczynacie, aha już zaczęliście! No to fajnie... chłopaki, nie zapomnijcie podać statystyk!!! Trybunał w Hadze czeka na zbrodniarzy!!! Przypomnijcie sobie Jugosławię! Nikt nie jest bezkarny!!!  rozwiń