PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy chcą do Rady Dialogu Społecznego. Wystąpią do prezydenta

  • AW    3 marca 2016 - 20:53
Samorządy chcą do Rady Dialogu Społecznego. Wystąpią do prezydenta

Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich (fot. GK)

• Ponad 1/5 pracujących Polaków zatrudniona jest w instytucjach podległych samorządom.
• To sprawia, że łącznie jednostki samorządu terytorialnego są największym pracodawcą w kraju.
• Dlatego Związek Miast Polskich chce zgłosić swój akces do Rady Dialogu Społecznego. Pierwszym krokiem są zmiany w statucie związku.
Jak wynika z raportu „Samorząd jako pracodawca”, przygotowanego przez zespół badawczy ZMP w samorządach pracuje blisko 1,9 mln osób, co stanowi 21,5 proc. zatrudnionych ogółem w kraju.

Mowa oczywiście nie tylko o urzędach, ale o wszystkich instytucjach publicznych, które są albo częścią administracji samorządowej lub dla których organami właścicielskimi są jednostki samorządu lub które wykonują zadania będące ustawową kompetencją samorządów terytorialnych.

- Łącznie samorządy są największym z pracodawców, a nie mają prawnej możliwości tworzenia organizacji, związków pracodawców w celu obrony wspólnych interesów – podkreślał Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich podczas zgromadzenia ogólnego ZMP w Dąbrowie Górniczej.

Związek właśnie dokonał zmian w statucie dopisując do listy swoich zadań „reprezentowanie wspólnych interesów miast jako pracodawców”.

Zmiana jest pokłosiem nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach z 25 września 2015 r., która wprowadziła do art. 1 nowy ust. 2, zgodnie z którym „w zakresie swoich celów statutowych stowarzyszenia mogą reprezentować interesy zbiorowe swoich członków wobec organów władzy publicznej”.

- Wystąpimy do prezydenta RP o uwzględnienie naszego udziału w Radzie Dialogu Społecznego – zapowiedział Porawski. - Rada zastąpiła funkcjonującą od 2001 Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych i stanowi forum współpracy przedstawicieli rządu, pracowników i pracodawców. Naszym zdaniem powinna w nim uczestniczyć reprezentacja JST – dodał. 

Istotną zmianą w statucie było jeszcze wykreślenie zapisów dotyczących działalności gospodarczej ZMP.

- Możliwość prowadzenia takiej działalności była zapisana w statucie, ale związek nigdy takowej nie prowadził i prowadzić nie zamierza – tłumaczył szef biura związku.

Podczas 37. zgromadzenia ZMP dokonano jeszcze kilku korekt w statucie związku, głównie dotyczących zapisów odnoszących się do dokumentu obowiązującego w okresie międzywojennym. Zostały one dostosowane do aktualnej terminologii i przepisów prawa.

Nową wersje statutu Związku Miast Polskich publikujemy w dziale Multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (2)

  • pol, 2016-03-06 08:55:22

    To dlatego chce do dialogu.Żeby mogli mieszać Pis-owi
  • Rewident, 2016-03-03 23:24:04

    Oj się nam zasiedział Pan Porawski od ubiegłego wieku w poznańskim ZMP. Był ze starego nadania byłego prezydenta Grobelnego. Teraz był delegowany poseł Szynkowski vel Sęk!!