PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy chcą dopłat do dotacji na zadanie zlecone

  • bad    20 grudnia 2013 - 15:03
Samorządy chcą dopłat do dotacji na zadanie zlecone

Związek Miast Polskich zażądał zmian w sprawozdawczości budżetowej, dopisania tam paragrafu "dopłata gminy, powiatu czy województwa do dotacji na zadanie zlecone".
- My dzisiaj dopłacamy, wszyscy o tym wiedzą, tylko że tego nie możemy wykazać - argumentował na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Nie pierwszy raz korporacje samorządowe zwracały uwagę na kwestię niedofinansowania zadań zleconych.

- Na posiedzeniu zespołu ds. finansów publicznych przekazaliśmy stronie rządowej wyciąg z informacji pokontrolnych NIK, która wielokrotnie podkreślała, że zadania zlecane samorządom są niedofinansowane - mówił Andrzej Porawski.

Samorządowcy chcą, by ministerstwo finansów przeanalizowało ten problem.

- Chcemy doprowadzić do tego, by to zadanie jakoś wystandaryzować, bo skoro można oszacować koszty rozmaitych usług, trzeba to zrobić tak, żeby było to podstawowe wyliczenie dotacji, bez domagania się, aby gmina czy powiat dokładnie tyle wydały - tłumaczył dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Andrzej Porawski dodał, że dotacja jest dziś zróżnicowana w zależności od województwa, bo po tym jak ustalono jej wysokość od początku, korygowana była zwykle tylko o współczynnik inflacji.

- Mamy wyliczenia dotyczące niedoszacowania w szeregu zadań zleconych - dodał Porawski.

Hanna Majszczyk, wiceminister finansów powiedziala, że resort przeanalizuje kwestię finansowania zadań zleconych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.