PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy chcą się bardziej zadłużać. Piszą list do premier

  • Bartosz Dyląg    30 marca 2016 - 14:39
Samorządy chcą się bardziej zadłużać. Piszą list do premier
Samorządy chcą uelastycznienia reguły wydatkowej (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

• Samorządy chcą uelastycznienia reguły wydatkowej.
• Ogranicza ona ich zdaniem zdolności rozwojowe.
• Samorządowcy wystosowali w tej sprawie pismo do premier Szydło.
Upłynęły ponad dwa lata od wejścia w życie przepisów wprowadzających tzw. indywidualny wskaźnik zadłużenia dla samorządów. Spada zadłużenie mierzone w relacji do dochodów JST (w liczbach bezwzględnych rośnie). Ponadto Komisja Europejska zdjęła z Polski procedurę nadmiernego deficytu, co leżało u podstaw nałożenia na samorządy wyżej wymienionych ograniczeń. Wobec tego pojawia się coraz więcej głosów za złagodzeniem zasad zadłużania się samorządów.

Uelastycznienie przepisów ustawy o finansach publicznych

Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystosowali do premier Beaty Szydło list, w którym apelują o nowelizację ustawy o finansach publicznych w części dotyczącej reguły wydatkowej. Jak informuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina  sprawa była poruszana 14 marca, gdy premier zaprosiła wojewodów i przedstawicieli samorządów do dyskusji na temat problemów związanych z wdrażaniem programu 500 plus. Rozmawiano o niej z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem.

- W trakcie jednego ze spotkań, w którym uczestniczył minister Kowalczyk, przedstawiliśmy naszą sugestię, by przyjrzeć się regule wydatkowej w kontekście wyeliminowania ograniczeń, które tam dostrzegamy w zdolnościach rozwojowych, czyli tworzących warunki do rozwoju lokalnego i regionalnego. Minister Kowalczyk odpowiedział, że zna temat i też jest za podjęciem prac nad uelastycznieniem reguły wydatkowej – relacjonuje prezydent Lublina.

W opinii Żuka trzeba zabezpieczać finanse samorządów przed nadmiernym zadłużeniem, ale nie aż tak bardzo. - To jest sprawa oczywista i tutaj stosowne mechanizmy są wdrożone, natomiast uważamy, że obecne zapisy reguły wydatkowej hamują zdolności rozwojowe, zwłaszcza w kontekście możliwości wykorzystania środków europejskich z nowej perspektywy finansowej UE – zaznacza prezydent Lublina.

Zdaniem Krzysztofa Żuka, minister Kowalczyk zadeklarował, że będzie koordynatorem rozmów rządu ze stroną samorządową w tej sprawie.

Błaszczak: ostrożnie z zadłużaniem

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak jest zdania, że trzeba rozmawiać na ten temat, jednak sprawa jest złożona i ważne są przypadki bankructw gmin. Jako przykład podaje Ostrowice w woj. zachodniopomorskim.

- Miałem sposobność rozmawiania z samorządowcami z tej gminy, chodzi także o rzecz zadłużania się gmin w parabankach, która doprowadziła do takiej trudnej sytuacji – podkreśla Błaszczak. - Trzeba na ten temat rozmawiać, bo zależy nam na rozwoju. By ten rozwój był, to oczywiście wkład własny samorządów do funduszy unijnych jest niezbędny - dodaje.

Zadłużenie samorządów

Według danych Ministerstwa Finansów na koniec 2014 roku zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego wyniosło 72 mld zł. Było wyższe o 4,3 proc. niż w końcu 2013 roku i o 9,7 proc. niż w końcu 2011 roku. Z kolei zadłużenie mierzone w relacji do dochodów JST spadło nieznacznie z 38,4 proc. na koniec 2011 roku do 37,2 proc. na koniec 2014 roku.

Coraz więcej mówi się o zagrożeniach, jakim jest zadłużanie się samorządów w parabankach. O problemie PortalSamorzadowy.pl napisał jako pierwszy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.