Samorządy chcą szybkiej zmiany janosikowego

  • Gazeta Prawna
  • 18-11-2009
  • drukuj
Subwencje wyrównawcze i regionalne płacą teoretycznie bogaci, a otrzymują je teoretycznie biedni. Konfrontacji poglądów szefa bogatego województwa z biednym miastem dokonała "Gazeta Prawna".
- Płacimy janosikowe od 2004 r. Jednak w 2005 r. wynosiło ono ok. 24 proc. dochodów podatkowych, natomiast w przyszłym roku będzie to aż 54 proc. Dlatego janosikowe będzie dla nas wyjątkowo silnym ciosem. Dochody Mazowsza są uzależnione od wpływów z CIT (90 proc. dochodów podatkowych), a te z kolei zmniejszyły się nawet o 20 proc. W takiej sytuacji szacuje się, że pula środków przeznaczonych na inwestycje w regionie zmniejszy się do ok. 400 mln zł - powiedział "Gazecie Prawnej" Adam Struzik marszałek Województwa Mazowieckiego.

- Wpływy miasta z tytułu subwencji wyrównawczej mają w przyszłym roku wynieść 2,29 mln zł. Dla porównania źle oszacowana wysokość subwencji oświatowej powoduje, że ze środków własnych musimy dopłacać do utrzymania edukacji ok. 50 mln zł. W skali budżetu miasta Częstochowy, przy dochodach przekraczających 750 mln zł, subwencja wyrównawcza nie jest dużą pomocą. Z pewnością nie równoważy kosztów ponoszonych przy realizacji zadań, które powinny być w całości pokrywane przez budżet państwa - stwierdził Tadeusz Wrona odwołany w ostanich dniach prezydent Częstochowy.

Zdaniem Tadeusza Wrony sens i cel janosikowego wynika z zasady solidarności, określonej także w art. 9 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, a w interesie całego państwa jest, by nie występowały drastyczne różnice w poziomie życia. Adam Struzik uważa, że jest to odbieranie pieniędzy najbogatszym po to, by dać je biednym. Jednak praktyka jego zdaniem wygląda inaczej, bo jak powiedział "Gazecie Prawnej": - Nawet najbogatsze województwo, któremu zabierze się ponad połowę dochodów, może stać się w końcu jednym z biedniejszych.POLA KOMPROMISU: Obie strony zgadzają się, że janosikowe powinno zostać utrzymane, ale jego konstrukcja wymaga zmian Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU