PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy chcą ulg dla inwestorów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    22 listopada 2010 - 06:49
Samorządy chcą ulg dla inwestorów

Związek Miast Polskich liczy na poparcie rządu i parlamentu dla przygotowywanej ustawy, która dawałaby samorządom wolna rękę w przyznawaniu ulg w podatkach dochodowych.
Do współpracy nad projektem pozyskał już doradców ekonomicznych prezydenta. Realizacja tego pomysłu oznaczałaby rewolucję. Miasta i gminy dostałyby do ręki prawdziwą broń w walce o inwestorów. Niższymi podatkami mogłyby kusić firmy np. z najbardziej rozwojowych branż czy takie, które tworzą najwięcej miejsc pracy – pisze „Rzeczpospolita”.

Zdaniem Andrzeja Porawskiego, dyrektor biura Związku Miast Polskich, samorządy w końcu zyskałyby realny wpływ na rozwój gospodarczy.

Przedsiębiorcom ulgi w podatku dochodowym zapewne przypadłyby do gustu, bo każdy sposób na obniżenie kosztów działalności im się bardzo podoba. Ponadto lokalnie mniejsze podatki byłyby zachętą przede wszystkim dla małego i średniego biznesu.

Ulga w podatku PIT, a płacą go mniejsze podmioty, mogłaby sięgać maksymalnie do 47 proc., w CIT zaś do ok. 22 proc.

W sumie roczne wpływy samorządów z podatków dochodowych dla firm to ok. 9 mld zł. I tyle też mogłoby zostać w kasach firm, gdyby wszystkie gminy i miasta obniżyły daniny do zera.

Na razie samorządy mogą samodzielnie przyznawać ulgi m.in. w podatku od nieruchomości. Mogą się też starać o stworzenie na swoim terenie strefy ekonomicznej, w której firmy korzystają ze zwolnień podatkowych, jednak wiele zależy od woli rządu. A ten patrzy bardzo wnikliwie na kasę samorządów, których dług (po dziewięciu miesiącach tego roku wyniósł 45 mld zł) obciąża deficyt sektora finansów publicznych – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.