Samorządy chcą zarabiać, a nie tracić

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 20-08-2012
  • drukuj
Gminy planują na wrzesień wiele przedsięwzięć, które mają wymusić na władzy centralnej zmianę stanowiska wobec sytuacji finansowej samorządów.
Samorządy chcą zarabiać, a nie tracić
W drugiej połowie września kilkadziesiąt gmin i powiatów zacznie podliczać swoje straty z ostatnich kilku lat, które są wynikiem zmian ustawowych – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wyliczenia zostaną dokonane według metodologii opracowanej m.in. przez prof. Michała Kuleszę, który pomaga lubuskim samorządowcom przygotować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Na początku września premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami lokalnych władz, zbierającymi podpisy pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o dochodach samorządów w ramach akcji „Stawka większa niż 8 mld zł” (tyle rocznie tracą samorządy wskutek zmian w prawie).

Gminy uderzą też w interesy nauczycieli. Na wrzesień planowany jest samorządowy kongres edukacyjny (zamiast tradycyjnego kongresu gmin), na którym zaprezentowany zostanie projekt nowelizacji Karty nauczyciela i ustawy o systemie oświaty – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE