Samorządy chcą zmian prawa o inwestycjach w parkach krajobrazowych

O ograniczeniach dla prowadzenia inwestycji na obszarach parków krajobrazowych, które wynikają z prawa w zakresie ochrony środowiska - rozmawiał podczas spotkania z przedstawicielami gmin uzdrowiskowych Stanisław Sorys, członek zarządu Małopolski.
Samorządy chcą zmian prawa o inwestycjach w parkach krajobrazowych

- W kontekście nowej perspektywy finansowej, angażującej środki unijne w tworzenie infrastruktury turystycznej, powinniśmy skupić się na wprowadzeniu propozycji zmian prawnych, które ułatwią nam wdrażanie projektów. Jest to bardzo ważne szczególnie dla Sądecczyzny i Podhala - zaznaczył Stanisław Sorys.

Przykładem w dyskusji na ten temat może być sytuacja w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Ustawa o ochronie przyrody mówi m.in. o zakazie budowania obiektów w pasie o szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych. Przepis ten może być wprowadzony przepisami prawa miejscowego na obszarze parku krajobrazowego lub obszarze chronionego krajobrazu. W

Właśnie taki zakaz figuruje w Rozporządzeniu Wojewody Małopolskiego w sprawie ochrony Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Zapisy prawa miejscowego często znacznie utrudniają jednostkom samorządowym prowadzenie inwestycji w pasie nadbrzeżnym.

Ostateczna wersja proponowanych zmian powstanie w drodze konsultacji pomiędzy zainteresowanymi samorządami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie zabudowywanie brzegów (np. 100m od brzegu, albo 5 szerokości cieku, ... można się zastanawiać, najlepiej, gdyby wyznaczono obszary zalewowe na mapach) powinno być regułą nie tylko w parkach krajobrazowych. Ile jeszcze wody powodziowej potrzeba, żeby tę oczywistość wlać do głów decydentów?... rozwiń

ja, 2014-05-21 14:25:31 odpowiedz

Nie! Ręce precz od parków! Chronić, a nie zalewać betonem!

g, 2014-05-02 19:24:50 odpowiedz

już widzę zamach kolesi na atrakcyjne tereny,niech ręka boska broni przed tymi pomysłami

jurek, 2014-04-28 13:40:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU