PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy czują się lekceważone

  • GK    30 listopada 2011 - 15:06
Samorządy czują się lekceważone

- To, że otrzymaliśmy projekt rozporządzenia o klasyfikacji tytułów dłużnych bez zmiany jednego słowa w stosunku do poprzedniego to absolutny przykład lekceważenia samorządów - podkreślił Jacek Majchrowski.
Rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego to strzał w samorządy.

Tak powiedział na obradach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (zabierz głos/oceń prezydenta).

Czytaj też: Minister szkodzi samorządom?

– W zeszłym roku 23 grudnia minister finansów wydał to rozporządzenie zaopiniowane w trybie obiegowym. Wzbudziło ono wśród samorządowców powszechny sprzeciw. Sprawa trafiła nawet do Trybunału Konstytucyjnego. Spowodowało m.in. komplikacje jeśli chodzi o Regionalne Izby Obrachunkowe. Było to coś co uznaliśmy za strzał w samorządy – mówił Jacek Majchrowski.

Czytaj też: Samorządy boją się podwyżki składki rentowej

Dodał, że w tym roku samorządowcy otrzymali projekt tego rozporządzenia bez zmiany ani jednego słowa w stosunku do poprzedniego.

– Zostałem upoważniony przez stronę samorządową do stwierdzenia, że jest to absolutny przykład lekceważenia samorządów – podkreślił.

Dodał, że strona samorządowa chce przekazać ministrowi administracji i cyfryzacji Michałowi Boniemu własne analizy i opinie w tej sprawie, by na następnym posiedzeniu komisji móc je omówić.

Debatę o finansach kontynuował prezydent Poznania Ryszard Grobelny (zabierz głos/oceń prezydenta). Zwrócił uwagę na to, że – zapowiedziana przez premiera – dodatkowa składka rentowa budzi istotne konsekwencje w całym sektorze budżetowym, także samorządowym. – Naszym zdaniem musi ten koszt zostać wyliczony i w jakiś sposób zrekompensowany, bo nasza możliwość amortyzacji tak naprawdę już w tej chwili nie istnieje. Koledzy upoważnili mnie do poinformowania, że jeśli nie będzie rekompensaty, to samorządy będą mocno protestować – oznajmił prezydent.

Opisał też kolejny problem, z którym będą się borykać samorządy, czyli zwiększenie akcyzy na paliwa, co podnosi koszty komunikacji zbiorowej w miastach.

Według niego nie ma możliwości zamortyzowania tego kosztu w postaci podniesienia cen, bo te i tak rosną w komunikacji zbiorowej. – Szacuję, że w ogóle koszt komunikacji zbiorowej autobusowej, dzięki tej akcyzie urośnie o 1 proc., w związku z tym możliwość przerzucenia takiej podwyżki na użytkowników nie istnieje w tej chwili, co oznacza, że trzeba ją rekompensować z budżetów publicznych – tłumaczył Ryszard Grobelny.

Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich dodał, że dodatkowa składka rentowa zmusi samorządy do wydania około 3-4 mld zł dodatkowych środków. Poprosił ministra Boniego o to, by samorządy, które są największym pracodawcą w Polsce miały swojego stałego przedstawiciela w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2011-12-02 19:28:12

    A cóż to konia obchodzi Jak się fura przewróci ? Najwyżej bez gospodarza Do swojej masztalni wróci.