Samorządy dostaną dopłaty do żłobków

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 15-09-2010
  • drukuj
Żłobki mają stracić status zakładów opieki zdrowotnej. Dzięki temu będzie znacznie łatwiej je zakładać i finansować ich utrzymanie.
Samorządy dostaną dopłaty do żłobków

Obecnie żłobki muszą spełniać takie same wymagania techniczne i sanitarne jak szpitale. To zniechęca do ich zakładania i powoduje, że koszty prowadzenia tych placówek są bardzo wysokie. Rząd łagodzi te wymogi w przyjętym 14 września projekcie ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Projekt wprowadza też uregulowania dotyczące trzech nowych instytucji opieki nad dziećmi: niani, klubu dziecięcego i opiekuna dziennego – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ustawa nie zmienia jednak tego, że gminy, które będą chciały założyć żłobek, nadal będą musiały finansować go z własnych środków. Samorządy boją się, że z powodu braku pieniędzy będą miały taki sam problem z zakładaniem żłobków, jak z tworzeniem przedszkoli.

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, zapowiada, że gminy nie pozostaną bez pomocy. Porozmawia z Ministerstwem Finansów w sprawie realizacji w przyszłym roku programu wspierania żłobków.

Wyjaśnia, że gmina będzie ponosiła połowę tych kosztów, pozostałą część dopłaci budżet. Aby program przyniósł efekty, na jego realizację musi być przeznaczone ok. 30-50 mln zł.

Gminy będą też prowadzić rejestr działających na ich terenie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów oraz sprawować nadzór nad warunkami i jakością opieki w tych placówkach – informuje „Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU