PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy i GDDKiA podzielą się kosztami oświetlenia dróg

  • PAP    24 kwietnia 2015 - 11:59
Samorządy i GDDKiA podzielą się kosztami oświetlenia dróg

Zmiany odciążą gminy z obowiązku opłat za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad przebiegających przez ich teren (fot.Broken Chord, flickr.com)

Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja Prawa energetycznego, którą w piątek (24 kwietnia) uchwalił Sejm.
Za nowelą opowiedziało się 427 posłów, przeciw pięciu, a jeden wstrzymał się od głosu.

Zdaniem autorów ustawy zmiany odciążą gminy z obowiązku opłat za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad przebiegających przez ich teren oraz odcinków dróg krajowych na terenach niezabudowanych. Obecnie jest to obowiązek gmin. Teraz miałaby go w części przejąć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

O zmianę przepisów gminy zabiegają już od dawna. Chcą płacić za oświetlenie, ale tylko tych dróg, które służą mieszkańcom gmin, gdyż na oświetlenie dróg tranzytowych nie mają środków.

Zgodnie z ustawą gminy nadal będą jednak płaciły za część dróg krajowych również poza terenem zabudowy, przeznaczonych do ruchu pieszych lub rowerów (np. chodniki, ścieżki rowerowe itp.) wymagających odrębnego oświetlenia.

Zmiany oznaczają duże oszczędności

Autorzy ustawy podkreślają, że problem dotyczy ponad 1,4 tys. gmin w Polsce, czyli blisko 60 proc. wszystkich gmin i 8 miast na prawach powiatu. Chodzi o oświetlenie 950 węzłów i ok. 6,8 tys. skrzyżowań; szacuje się, że koszty z tego tytułu wynoszą ok. 80 mln zł rocznie. Zdaniem projektodawców środki te pozostaną w budżetach gmin i trafią na rzeczywiste potrzeby społeczności lokalnych.

Ustawa spowoduje zwiększenie wydatków zarządcy dróg krajowych, tj. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na poziomie ok. 100 mln zł rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.