Samorządy krytycznie o projekcie centrów Senior-WIGOR

  • Rynekseniora.pl/Rzeczpospolita
  • 30-01-2015
  • drukuj
Rządowe plany stworzenia sieci centrów Senior-WIGOR mogą zakończyć się porażką - twierdzą specjaliści.

Powodem jest sposób finansowania powstawania „orlików dla seniorów” przerzucający znaczną część kosztów na samorządy i samych seniorów.

Projekt został skierowany do konsultacji społecznych, ale, jak ocenia Bernadetta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich, z rozmów z samorządowcami widać, że jeśli zostanie utrzymany ten sposób finansowania, to projekt nie będzie cieszył się powodzeniem. Dotyczy to zwłaszcza biedniejszych gmin wiejskich, które miały być głównym beneficjentem pomocy.

W procesie konsultacji samorządy zgłaszały trzy główne propozycje. Pierwsza to zwiększenie nakładów na ze strony rządu.

Jak zaznacza przedstawicielka ZPP, centra są zdecydowanie tańszą w utrzymaniu alternatywą dla Domów Pomocy Społecznej, ale zanim zaczną spełniać swoją rolę, samorządy musiałyby równolegle utrzymywać dwa ośrodki. Na to obecnie, kiedy nie ma jeszcze pieniędzy z UE, nie ma szans.

Drugim postulatem samorządów jest włączenie do finansowania i pomocy w utrzymaniu centrów organizacji pozarządowych.

Trzeci problem to długość finansowania. Z projektu MPiPS wynika, że po wygraniu konkursu dotacja jest przyznawana przez rok, a następnie centrum Senior-WIGOR musi być utrzymywane przez pięć lat.

Zdaniem Przemysława Wiśniewskiego z Fundacji Zaczyn, okres finansowania powinien zostać wydłużony do co najmniej trzech lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU