PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy łatwo obniżą deficyt?

  • PAP    15 czerwca 2011 - 17:46
Samorządy łatwo obniżą deficyt?

- Ograniczenie w 2012 r. deficytu sektora samorządowego o 0,4 pkt proc., do 10 mld zł, będzie łatwe - poinformował podczas konferencji prasowej dyrektor biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski.
Porawski dodał, że dziś deficyt sektora samorządowego stanowi 1-1,1 pkt proc. deficytu sektora finansów publicznych (na koniec 2010 r. wyniósł 7,9 proc. PKB).

Porawski zaznaczył, że zgodnie z ustaleniami z premierem Tuskiem, samorządy mają wziąć na siebie ograniczenie deficytu o 0,4 pkt proc. PKB. To oznaczałoby, że sektor ten odpowiedzialny byłby za deficyt w wysokości 0,6-0,7 proc. PKB, czyli 9-10 mld zł.

Czytaj też: Prezydent stanowczo w obronie finansów samorządów

- Deficyt (samorządowy)(...) nawet w roku 2012 będzie łatwy do osiągnięcia. Nie mówiąc już o następnych latach, (...) mamy ten deficyt zaplanowany dużo niżej - powiedział.

Porawski zapewnił, że korporacje samorządowe na pewno dogadają się w tej kwestii i uzgodnią stanowisko na komisję wspólną rządu i samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Jakie propozycje przekaże rządowi strona samorządowa?

Zaznaczył, że zdaniem Związku Miast Polskich nie będzie potrzebna dodatkowa regulacja, wystarczy ustawa o finansach publicznych w obecnym kształcie, która wprowadziła ograniczenia przy ustalaniu Wieloletnich Planów Finansowych samorządów.

Dodał, że Związek jest przeciwny przejęciu Regionalnych Izb Obrachunkowych przez ministra finansów.

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 r. Tzw. reguła wydatkowa jest jednym z działań, które mają pomóc osiągnąć rządowi ten cel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.