PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy mają kłopot z planowaniem deficytów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 grudnia 2011 - 07:10
Samorządy mają kłopot z planowaniem deficytów

Różnice między deficytem planowanym przez samorządy i realizowanym wynoszą nawet 10 mld zł. W tym roku mogą być jeszcze większe.
Samorządy zaplanowały w tym roku 21 mld zł deficytu. Po III kwartałach wykazały 3,2 mld zł nadwyżki. Bardzo prawdopodobne jest, że w 2011 roku deficyt wyniesie 8 – 10 mld zł, a więc różnica między planami a wykonaniem sięgnie ok. 11 mld zł podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

O tym, że planowanie nie jest mocną stroną samorządów, świadczą też wieloletnie prognozy finansowe. Wynika z nich, że w przyszłym roku samorządy zaplanowały łącznie 12 mld zł deficytu, podczas gdy jeszcze niedawno ich przedstawiciele twierdzili, że deficyt będzie dużo niższy.

Ministerstwo Finansów, gdy dowiedziało się, jaki poziom deficytu zaplanowały samorządy na przyszły rok (12 mld zł), zrealizowało swoje zapowiedzi i zaproponowało ograniczenie ustawowe wysokości deficytu do 10 mld zł w 2012 roku, 9 mld zł w 2013 roku oraz 8 mld zł w kolejnych latach.

Samorządy bronią się i twierdzą, że do takiego planowania zmuszają je obowiązujące przepisy oraz sytuacja związana m.in. z procedurami inwestycyjnymi – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.