PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy masowo odwołują przetargi. Problemy będą coraz większe

  • wnp.pl/AT    23 marca 2018 - 08:45
Samorządy masowo odwołują przetargi. Problemy będą coraz większe
Samorządy odwołały przetargi na ponad 2 mld zł (fot.pixabay.com)

Rynek budowlany całkowicie się zmienia. Wzrost kosztów staje się poważnym problemem dla strony publicznej, która będzie miała coraz większe trudności z finansowaniem inwestycji - mówi Wojciech Trojanowski, szef grupy Strabag w Polsce.
Przybywa przetargów, w których wykonawcy wycofują się z powodu długiego procesu oceny ofert, przez co stają się one nieaktualne pod względem założonych kosztów. Przybywa też postępowań, które są unieważniane z powodu przekroczenia budżetu zamawiającego.

- W przypadku samorządowych przetargów drogowych szacujemy, że wartość unieważnionych postępowań przekroczyła już ponad 2 mld zł. Rynek budowlany całkowicie się zmienia. Wzrost kosztów uderza już nie tylko w wykonawców, ale staje się też poważnym problemem dla strony publicznej, która będzie miała coraz większe trudności z finansowaniem inwestycji - podał Trojanowski.

Czytaj też: Przetargi. Brakuje wykonawców i rosną ceny. Czy gminy będą musiały rezygnować z inwestycji?

Dodał, że budżety w przetargach przygotowywano 1-2 lata temu, gdy sytuacja w budownictwie była diametralnie inna.

W tej sytuacji ogłaszanie nowych postępowań przynosi często skutek przeciwny od założeń, gdyż bez znaczącego okrojenia zakresu prac nie da się uzyskać niższych cen.

Z każdym kolejnym przetargiem są one wyższe, gdyż wykonawcy dostosowują swoje oferty do sytuacji na rynku.

- Bez wątpienia przed nami kilka lat wzrostu kosztów w budownictwie - płac, cen materiałów, transportu i usług. Z tą sytuacją muszą się też zmierzyć inwestorzy prywatni, podejmując decyzję o momencie rozpoczęcia inwestycji - powiedział Trojanowski.

Podkreślił, że do tego dochodzą też inne czynniki, związane chociażby z zakazem handlu w niedziele, który może mieć wpływ na plany inwestorów komercyjnych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.