PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy migają się z odszkodowaniami

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    2 sierpnia 2012 - 07:35
Samorządy migają się z odszkodowaniami

Samorządy zwlekają z rozpoczęciem rokowań z właścicielami nieruchomości przejętych pod drogi publiczne i nikt ich nie może zmusić do działania.
Takie postępowanie umożliwia źle skonstruowane prawo – alarmuje prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do Sławomira Nowaka, ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Za przejęte działki przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym a właściwym organem. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

Problem w tym, że ustawa nie określa terminu, w którym organ powinien przystąpić do negocjacji w sprawie ustalenia odszkodowania. Wobec tego gminy bardzo często są zainteresowane, aby przystępować do rokowań – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Beatka, 2012-08-02 10:48:29

    to dopiero teraz się obudzili - klasyczna kradzież czyjejś własności, najpierw muszą być negocjacje z właścicielami, ustalenie wysokości odszkodowania - rekompensaty i wypłacenie i dopiero przekazanie własności - a tak to co to jest Janosik czy jak? - po prostu kryminał Państwo jawnie okrada obywate...li - wywłaszcza ich  rozwiń