PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy muszą dbać o bezpieczeństwo

  • PAP    12 maja 2011 - 13:29
Samorządy muszą dbać o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na stadionach muszą zapewnić organizatorzy, wojewodowie, administracja samorządowa i policja – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki.
Przypomniał, że pod koniec kwietnia wojewodowie dostali „wyraźne polecenie, aby częściej wykorzystywać instrument prawny w postaci art. 34 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych”.

Czytaj też: Polityka przeszkadza w walce z kibolami

Zgodnie z nim – mówił – wojewoda, gdy nie ma gwarancji zapewnienia bezpieczeństwa na imprezie masowej, ma możliwość wydania decyzji o imprezie bez udziału publiczności. Rapacki dodał, że po każdej kolejce ligowej będą analizowane zdarzenia na boiskach i w zależności od tego podejmowane będą decyzje o ewentualnym zamykaniu kolejnych stadionów dla publiczności.

Czytaj też: Policja wróci na stadiony?

Ponadto – jak przypomniał wiceminister – ogromne uprawnienia na etapie wydawania zezwolenia na imprezę masową ma organ administracji wydający to zezwolenie, czyli prezydent, burmistrz, wójt.

Czytaj też: Awantura o stadiony. Kibice zaprotestują

Samorządy – dodał – otrzymały już pisma z „podpowiedziami praktycznymi, jak należy wykorzystywać instrumentarium prawne”. Rapacki powtórzył też, że na stadiony wrócą odziały prewencji, mimo że „policja nie powinna być obecna na stadionie, bo standardy europejskie przewidują, że zapewnienie bezpieczeństwa powinno być realizowane przez firmy”.

„Policja będzie na tych stadionach, ale nie po to, żeby zdjąć odpowiedzialność z organizatora, tylko po to, żeby łagodzić emocje, po to, żeby wspierać służby organizatora i dyscyplinować służby organizatora do określonego zachowania” – powiedział Rapacki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.