PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy nie chcą sięgać po działkowe grunty

 • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    23 lipca 2012 - 06:43
Samorządy nie chcą sięgać po działkowe grunty

Grunty pod ogródkami działkowymi w ośmiu największych polskich miastach są warte ok. 30 mld zł - wynika z szacunków mediów i ekspertów wyceny nieruchomości.
Ale samorządy nie zamierzają sięgać po te pieniądze, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

 Na dziewięć miast, które dziennik zapytał o plany związane z gruntami, zajmowanymi obecnie przez działkowców, tylko dwa przyznały, że zamierzają zlikwidować ogródki, lub przynajmniej ich część. A i to w odległej przyszłości.

Czytaj też: Koniec z monopolem PZD nie oznacza, że ogródki pokryje beton

Pozostałe nawet nie mają takich planów i deklarują wprost: nie zamierzamy ani sprzedawać tych terenów, ani na nich inwestować. Samorządy czekają jakie rozwiązania prawne po wyroku Trybunału Konstytucyjnego przyjmie parlament.

I nawet jeśli za 1,5 roku gminy dostaną zielone światło dla likwidacji ogrodów, to nie stanie się to szybko, twierdzi "DGP". Żeby je sprzedać, muszą zmienić plany zagospodarowania przestrzennego. A ta procedura najczęściej ciągnie się 5-10 lat i słono kosztuje - nawet kilkaset tysięcy złotych w przypadku dużych terenów w centrach miast.

Czytaj też: Działki to problem nie tylko naszego kraju

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Benek, 2012-07-23 08:47:03

  chrzanisz kolego, stolicznik ma całkowitą rację, to mamy emerytom grunty rozdawać, jeśli tak to wszystkim - babci też a jak on proponuje parki w to miejsce - to emeryci za darmo będą mogli z nich korzystać a nie męczyć się na działkach, grzebać i kopać, po co się tak na starość męczyć i to w miejsk...im smogu - puknij się w głowę zanim coś opublikujesz  rozwiń
 • Ludwik, 2012-07-23 08:36:15

  Odezwał się cywilizowany leń, któremu nie podoba się aktywny wypoczynek ludzi. Styranych emerytów nie stać na kupowanie działek z swoje marne emerytury, nie mówiąc o dojeżdżaniu za miasto.
 • stolicznik, 2012-07-23 08:10:27

  a ja uważam, że powinny być zlikwidowane i na ich miejsce powinny powstać piękne parki - ogrody z oczkami wodnymi ozdobnymi krzewami i kwiatami - z przeznaczeniem na miejsca wypoczynku dla wszystkich mieszkańców,te grunty nie mogą być w użytkowaniu i własnością tylko części mieszkańców, gdzie inni n...ie maja dostępu do dobra wspólnego - co to za demokracja, gdzie tworzy się następne lobby tym razem działkowców - to rozdajcie pozostałe grunty wszystkim, niech też się ogrodzą i wtedy będzie sprawiedliwie. Jak ktoś chce mieć działkę to niech sobie kupi za miastem za własne pieniądze a nie użytkuje nasz wspólny grunt ale indywidualnie i czerpie z tego zyski a inni takiej możliwości nie mają co to za "dziki kraj" w ogóle  rozwiń