PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy nie dostaną rekompensaty za ubytki w dochodach

 • Bartosz Dyląg    6 listopada 2015 - 09:57
Samorządy nie dostaną rekompensaty za ubytki w dochodach

Samorządy domagają się rekompensaty utraconych wpływów w budżetach. Fot. pixabay

Ministerstwo Finansów: nie ma szans na przywrócenie części rekompensującej subwencji ogólnej.
Kilka miesięcy temu samorządowcy przedstawili projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST, w którym zaproponowali przywrócenie części rekompensującej subwencji ogólnej, obejmującej dochody utracone w wyniku zmian w ustawach dotyczących dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego.

Jak argumentowali, zapowiadane przez polityków zwiększenie kwoty wolnej od podatku spowoduje zmniejszenie wpływów z podatku PIT w samorządowych kasach.

– Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że utraty dochodów po stronie samorządu terytorialnego w wyniku takiego rozwiązania mogą sięgać 20-30 proc. Jest to kwota szacowana na 8,7 mld zł – zauważa Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Samorządy tracą także na ulgach w podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów w 2010 roku opublikowało własne szacunki, z których wynikało, że cztery podstawowe ulgi w podatku od nieruchomości to 4 mld zł rocznie (a ulg tych jest kilkadziesiąt).

Nie będzie rekompensat dla samorządów

Kwestia ewentualnych rekompensat była omawiana na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ministerstwo Finansów jest przeciwne takiemu rozwiązaniu.

W opinii resortu naturalne jest, że jednostki samorządu terytorialnego w pewnej części partycypują w systemach wprowadzanych do porządku prawnego i decyzjach podejmowanych przez parlament.

– Uważamy, że miejscem na dyskusje, jakie skutki dane regulacje wprowadzają i argumenty co do tego, czy strona samorządowa może, powinna takie konsekwencje ponosić, jest komisja wspólna. Opinia ta zawsze powinna być przedmiotem wglądu przez parlament i oceny, czy słuszne jest nakładanie takich obciążeń – uważa Hanny Majszczyk, wiceminister finansów.

Hanny Majszczyk dodaje, że przedstawione przez samorządowców propozycje są jednostronne.

– Jeżeli rekompensaty z tytułu ulg czy konsekwencji finansowych wynikających z innych przepisów miałyby być wprowadzone, dlaczego ma być to rozpatrywane jednostronnie? Przecież inne rozwiązania prowadzą do dodatkowych dochodów JST – uważa wiceminister finansów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • malina, 2015-11-09 08:34:40

  Do audytor: halo, tu ziemia! Kampania wyborcza się skończyła. Budżety samorządów są jawne, więc każdy może zobaczyć ile kosztuje administracja. Dotacje? To kpina. Ale dzięki "wydajności" parlamentarzystów tworzących, zmieniających , regulujących, produkujących masowo ciągle nowe akty prawn...e, oczywiście z troski o bezrozumne społeczeństwo, któremu trzeba ująć w paragrafy każdą czynność życiową, administracja nigdy nie zostanie zmniejszona, bo ktoś te wszystkie przepisy musi potem wykonywać.  rozwiń
 • rzeczywistość , 2015-11-08 14:54:24

  Do zawias: Czego dowodem jest również nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz,503 i kolejna podsiana przez Prezydenta Andrzeja Dudę odblokowująca ochronę gruntów rolnych w obrębach gmin najcenniejszych I-III, do dalszych przekształceń na grunty budowlane w obrębach gmi...n, niszcząc doszczętnie pozostałą infrastrukturę gospodarczą Państwa Polskiego.To dowód iż, ciągniemy na oparach, Państwa Polskiego już niema praktyczne,głupi Naród siedzi cicho jak mysz pod miotłą, zniszczą niewolników społeczeństwo Polskie całkowicie.  rozwiń
 • zawias, 2015-11-08 12:03:30

  POkrętacze, przez cały okres "władzy" swoich "rządów", tworzyli takie prawo, które po przejęciu inwentarza przez PiS, będzie się nadawać tylko do kosza. To jest prawo, szczególnie gospodarcze, którym potrafią posługiwać się tylko oszuści, złodzieje i banksterzy.