PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy nie dostaną więcej pieniędzy od rządu

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    3 października 2012 - 06:26
Samorządy nie dostaną więcej pieniędzy od rządu

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że gminy i powiaty, stosując ulgi i zwolnienia, same pozbawiły się znaczących wpływów z podatków.
Gminy, miasta, powiaty i województwa domagają się zwiększenia udziałów we wpływach z podatków dochodowych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Samorządy wyliczyły, że zmiany prawne w ostatnich latach spowodowały w ich przypadku utratę 8 mld ł wpływów rocznie

Czytaj też: Kolejna odsłona walki o 8 mld dla JST

Tymczasem wiceminister finansów Hanna Majszczyk w Sejmie wyliczała, że przykładowo przyznając ulgi podatkowe (w tym umarzając i odraczając spłatę zobowiązań), samorządy zrezygnowały w 2011 r. z 3,8 mld zł dochodów.

A ich dochody ogółem od 2004 r., a więc od momentu uchwalenia ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, wzrosły o 40 proc., biorąc zaś pod uwagę środki unijne – prawie o 75 proc.

Jeśli chodzi o dochody własne, to – jak mówiła dalej – od 2004 do 2011 r. wzrosły one o ponad 77 proc., w tym dochody z udziału w PIT zwiększyły się realnie o 60 proc., a dochody z udziału w CIT o 14,5 proc.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.