PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy nie mają pieniędzy na nowości w muzeach

  • Bartosz Dyląg    20 listopada 2013 - 19:21
Samorządy nie mają pieniędzy na nowości w muzeach

Strona samorządowa wydała negatywną opinię projektowi rozporządzenia w sprawie zabezpieczenia zbiorów muzealnych. Nowe przepisy nie wskazują źródeł pokrycia wydatków - argumentowali samorządowcy.
Ciągłe obarczanie samorządów zadaniami, na realizację których nie ma zagwarantowanych środków finansowych wskazywali samorządowcy na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Strona samorządowa zdecydowała wobec tego o negatywnej opinii projektu rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie zabezpieczenia zbiorów muzeum przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą.

Marek Wójcik, dyrektor Związku Powiatów Polskich podkreślił, że strona samorządowa ma zastrzeżenia do nowych przepisów, bo wprowadzają one wprost obciążenia dla muzeów prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, ale tradycyjnie nie wskazują źródeł pokrycia tych wydatków.

- Mowa o wydatkach związanych ze zmianą zabezpieczenia eksponatów oraz koniecznością całodobowej ochrony części placówek – wyjaśnił Wójcik.

Anna Stebelska-Tomaszewska, naczelnik wydziału ds. muzeów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego tłumaczyła, że podniosły się normy techniczne zabezpieczeń zbiorów muzealnych.

- W celu zabezpieczenia zbiorów trzeba wprowadzać stopniowo nowe normy bezpieczeństwa, które obowiązywać będą wszystkie muzea, te prowadzone przez państwo, samorządy, a także fundacje czy osoby prywatne – wyjaśniła Anna Stebelska-Tomaszewska.

Wyjaśniła, że chodzi m.in. o zabezpieczenie broni palnej pracowników ochrony muzeów przed kradzieżą. Wiąże się ono z zaleceniami policji.

W przypadku zbiorów wypożyczonych przez muzea, na które zostały udzielone poręczenia i gwarancje rządowe ochrona musi być całodobowa. Inne wymagania dotyczą zbiorów udostępnionych w czasie wystaw. Według projektu rozporządzenia pracownik ochrony nie będzie musiał wówczas mieć broni palnej, wystarczą środki przymusu bezpośredniego.

Stebelska-Tomaszewska uspokoiła samorządowców, że proces wprowadzenia nowych zabezpieczeń będzie rozłożony na lata, by nie nakładać jednorazowo dużych obciążeń.

Zapowiedziała kontrole w muzeach samorządowych i opiniowanie zabezpieczeń zbiorów. Jeśli chodzi o źródła finansowania wydatków na wprowadzanie nowych norm bezpieczeństwa wskazała programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdaniem Wójcika programy Ministerstwa są skierowane do muzeów, które nie są samorządowe. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.