PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy oburzone odłożeniem dyskusji ws. reguły wydatkowej

  • PAP    25 maja 2011 - 17:51
Samorządy oburzone odłożeniem dyskusji ws. reguły wydatkowej

Połączone komisje finansów i samorządu na wniosek PO odłożyły dyskusję w sprawie wprowadzenia reguły wydatkowej w samorządach.
Samorządowcy z całej Polski nie kryją oburzenia - zarzucają posłom kpinę i zapowiadają, że w czwartek do Sejmu nie wrócą.

W środę połączone komisje finansów publicznych i samorządu terytorialnego miały debatować na temat tzw. reguły wydatkowej dla gmin, powiatów i województw. Posiedzenie zwołano na wniosek PiS.

Czytaj też: Jest porozumienie co do długu publicznego

Komisje przegłosowały jednak wniosek Sławomira Neumanna z PO, by posiedzenie odbyło się w czwartek po wystąpieniu premiera Donalda Tuska w Sejmie. Ma on przedstawić informację na temat zagrożeń dla stanu finansów publicznych w Polsce.

Elżbieta Rafalska z PiS wniosek nazwała skandalem, przypominając, że na posiedzenie zaproszono gości z całej Polski. - To obraźliwe traktowanie - oskarżała Rafalska.

Czytaj też: Teraz zacznijmy rozmawiać o dochodach samorządów

Samorządowcy nie kryli oburzenia. Starosta powiatu kolbuszowskiego, Józef Kardyś, powiedział, że w czwartek większość z nich nie przyjedzie. - Nie mamy w Warszawie hotelu, jak posłowie - oświadczył Kardyś.

W reakcji na decyzję komisji PiS zorganizował w Sejmie konferencję prasową, w której uczestniczyli przedstawiciele władzy lokalnej. - Myśleliśmy, że będziemy merytorycznie rozmawiać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą reguła wydatkowa dla samorządów. Zakpiły z nas komisje sejmowe - mówił podczas konferencji w Sejmie skarbnik Krakowa Lesław Fijał.

Podkreślił, że wprowadzenie reguły wydatkowej zagrozi realizacji wieloletnich umów samorządów. - Wszystko prowadzi do całkowitego zaprzestania inwestycji samorządów - zaznaczył Fijał.

- Przyjechałam na zaproszenie dwóch szefów komisji i zostałam wyproszona. Nie dano nam możliwości rozmowy. Jutro się nie pojawimy - powiedział Violetta Porowska, wiceprzewodnicząca rady miasta Opola.

Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak w liście do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny domaga się interwencji i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. - W związku z wydarzeniami jakie miały miejsce na dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych, domagam się od Pana Marszałka reakcji i wyjaśnienia działań posłów PO - napisał Błaszczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.