PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy odetchnęły. Ustawa zatrzyma dopalacze

  • PAP    8 października 2010 - 10:20

W Polsce nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy.
Tak głosi nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą 8 października uchwalił Sejm.

Za uchwaleniem noweli opowiedziało się 400 posłów, przeciw było trzech, tyle samo wstrzymało się od głosu.

Rządowy projekt wprowadza przepisy zakazujące wytwarzania i wprowadzania do obrotu w naszym kraju jakichkolwiek substancji (niezależnie od ich stanu fizycznego i źródła pochodzenia, w tym roślin, grzybów oraz ich części) lub produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli tzw. środków zastępczych.

W razie uzasadnionego podejrzenia, że produkt stwarza zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, inspektor sanitarny może wstrzymać jego wytwarzanie lub wprowadzanie do obrotu albo nakazać wycofanie z handlu na do 18 miesięcy.

W tym czasie prowadzone będą badania dotyczące jego wpływu na zdrowie. Inspektor dodatkowo może nakazać zaprzestanie prowadzenia działalności w obiektach służących wytwarzaniu lub wprowadzaniu podejrzanego produktu do obrotu, czyli np. zamknąć sklep lub hurtownię na do trzech miesięcy.

Za złamanie zakazu produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, grozi kara od 20 tys. zł do nawet 1 mln zł. Jej podstawę stanowić będzie w szczególności ilość wytworzonego lub wprowadzonego do obrotu środka zastępczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.