PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy ostrożniej wydają pieniądze

  • GK    16 marca 2011 - 12:20

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2010 r. był o ponad 10 mld zł niższy niż przewidywano. - To znaczy, że ostrożniej wydają pieniądze - twierdzi Jacek Ryński, prezes Electusa.
Deficyt budżetowy jednostek samorządu terytorialnego wyniósł na koniec 2010 r. 14,6 mld zł, podczas gdy prognozy Ministerstwa Finansów zakładały, że jego wartość osiągnie 25,7 mld złotych.

– Wartość planowanego deficytu zazwyczaj jest przeszacowana. Nie zmienia to faktu, że samorządy bardziej ostrożnie i co ważne – rozważnie, wydawały środki w minionym roku. Wpływ na tę sytuację miała przede wszystkim niestabilna sytuacja gospodarcza w Unii Europejskiej – tłumaczy Jacek Ryński, prezes Electusa, spółki wspierającej płynność finansową sektora publicznego.

Dochody samorządów w 2010 r. wyniosły wstępnie 162,3 mld zł i były o 5 proc. wyższe niż w 2009 r. Wydatki zamknęły się kwotą niecałych 177 mld zł, czyli były o 6 proc. wyższe niż w roku poprzednim. Tym samym samorządy zrealizowały w ubiegłym roku 91,7 proc. zaplanowanych wydatków oraz osiągnęły dochody w wysokości 97,3 proc. planu.

Czytaj też: "W jedności siła".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.