PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy pod presją

  • AT    20 grudnia 2011 - 19:36
Samorządy pod presją

Wyniki operacyjne JST w 2012 r mogą nadal się pogarszać, co ograniczy ich zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych – przewiduje w swoim raporcie agencja ratingowa Fitch.
W raporcie agencji czytamy, że w przyszłym roku perspektywy dla polskich samorządów będą nadal niekorzystne. Według Fitch w 2012r. ratingi niektórych samorządów mogą znaleźć się pod presją. Realizacja projektów współfinansowanych ze środków unijnych spowoduje dalszy wzrost zadłużenia bezpośredniego JST.

Fitch spodziewa się również wzrostu ryzyka pośredniego JST, ponieważ wiele strategicznych inwestycji infrastrukturalnych jest realizowanych przez spółki samorządowe.

Agencja donosi, że Od 2008 r. utrzymuje się wysoka presja na wzrost wydatków operacyjnych JST, której nie towarzyszy odpowiedni wzrost dochodów operacyjnych. Wydatki operacyjne rosły m.in. w wyniku podwyższających się kosztów świadczonych usług oraz przekazywania samorządom kolejnych zadań bez zapewnienia odpowiedniego finansowania. Tendencja ta będzie się utrzymywała również w 2012r., prowadząc do dalszego pogorszenia się sytuacji finansowej JST - uważa Fitch.

- W 2012r. wyniki operacyjne sektora pogorszą się. Nadwyżka operacyjna może spaść poniżej 8 procent dochodów operacyjnych, podczas gdy w 2008r. wyniosła ona 16 procent. Wpłynie to na dalsze ograniczenie zdolności samorządów do finansowania wydatków inwestycyjnych ze środków własnych - czytamy w raporcie.

Jak prognozuje agencja W 2012 roku łączne wydatki majątkowe samorządów będą wysokie, około 50 mld zł lub 25 procent wydatków ogółem.

- Wysokie wydatki na inwestycje przyczynią się do wzrostu zadłużenia sektora samorządowego. Słabsze wyniki na poziomie operacyjnym oraz rosnące zadłużenie pogorszą wskaźniki obsługi długu w 2012r. i latach następnych - tweirdzi Fitch.

Jak podaje w agencja w swoim raporcie w 2012r. obsługa zadłużenia może stanowić około 80 pro. nadwyżki operacyjnej (67 proc. w 2010r).

- Wiele samorządów, których zadłużenie zbliża się do limitów określonych w ustawie o finansach publicznych (60 proc. i 15 proc.) decyduje się realizować inwestycje poprzez spółki samorządowe. Chociaż zadłużenie spółek nie jest ujmowane w budżetach lokalnych, Fitch zauważa, że stanowi one istotne ryzyko dla finansów JST - czytamy w raporcie.

Agencja uważa, że możliwości JST w zakresie zaciągania długu mogą zostać ograniczone przez rząd, który planuje zmniejszyć deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. w 2012r., a następnie do 1 proc. w 2014r. Ponadto, jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB, rząd i samorządy będą musiały pokazać zrównoważone budżety, co ograniczy zdolność JST do realizacji inwestycji finansowanych z zadłużenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.