PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy powinny mieć większy wpływ na gospodarowanie jeziorami

  • PAP/AT    7 kwietnia 2017 - 08:33
Samorządy  powinny mieć większy wpływ na gospodarowanie jeziorami
Samorządy chcą być gospodarzami akwenów na swoim terenie (fot.pixabay.com)

Należy zwiększyć wpływ samorządów na zagospodarowanie jezior znajdujących się w ich granicach - przekonywali samorządowcy na posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
• Samorządy coraz częściej chcą być gospodarzami akwenów na swoim terenie, bo jest to szansa m.in. na rozwój turystyki.

• Legislacja powinna iść w tym kierunku, aby gminy miały większy wpływ na wody, które znajdują się na ich terytoriach - uważa burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

• W praktyce jeziora otrzymują ci, którzy w operatach rybackich zadeklarują przeznaczanie największych sum na zarybianie.

• Z powodu nieefektywnych zarybień i nadmiernych odłowów, ryb jest coraz mniej i nie jest zachowana równowaga pomiędzy gatunkami drapieżnymi a tzw. rybami spokojnego żeru - stwierdził burmistrz.

Komisja wysłuchała informacji i uwag przedstawicieli lokalnych samorządów na temat obecnego wpływu i zakresu odpowiedzialności jednostek samorządowych na zagospodarowanie jezior, a także oczekiwanych przez nich zmian prawa.

"Jesteśmy przekonani, że legislacja powinna iść w tym kierunku, aby gminy - szczególnie w przypadku jezior śródmiejskich - miały większy wpływ na wody, które znajdują się na ich terytoriach. Dzisiaj to wygląda różnie" - mówił burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

Jako jeden z głównych problemów burmistrz wskazywał niewłaściwą gospodarkę rybacką na jeziorach. Jak ocenił, samorządy coraz częściej chcą być gospodarzami akwenów na swoim terenie, bo jest to szansa na rozwój turystyki. Jeziora wchodzą jednak w skład obwodów rybackich, które Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w drodze konkursu dzierżawią podmiotom uprawnionym do prowadzenia gospodarki rybackiej.

Czytaj też: Nowe prawo wodne: Adam Struzik ostrzega rząd Beaty Szydło. W przypadku powodzi będzie katastrofa

Według niego, w praktyce jeziora otrzymują ci, którzy w operatach rybackich zadeklarują przeznaczanie największych sum na zarybianie. Jak ocenił, w ten sposób tworzona jest "fikcja", bo dzisiaj nie ma skutecznych narzędzi, którymi można to zweryfikować. Z powodu nieefektywnych zarybień i nadmiernych odłowów, ryb jest coraz mniej i nie jest zachowana równowaga pomiędzy gatunkami drapieżnymi a tzw. rybami spokojnego żeru.

Za szkodliwe samorządowiec uznał uprzywilejowanie dotychczasowych użytkowników rybackich, którzy przy obecnych przepisach mają niemal automatycznie możliwość odnowienia dzierżawy jezior w trybie bezkonkursowym. Dlatego - jego zdaniem - potrzebne są zmiany prawa, które ułatwią pozyskiwanie wód przez zainteresowane tym jednostki samorządu terytorialnego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.