PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy powinny zaufać prywatnym inwestorom

  • AW/mat.pras.    5 lipca 2011 - 12:15
Samorządy powinny zaufać prywatnym inwestorom

W sytuacji, gdy lokalne budżety są mocno ograniczone, a programy unijne nie zapewnią funduszy na realizację całości inwestycji, władze samorządowe mogą liczyć na wsparcie inwestorów prywatnych – takich jak fundusze private equity.
W całej Europie Środkowo-Wschodniej widoczny jest trend liberalizacji działalności zakładów użyteczności publicznej. Wynika to z konieczności przeprowadzenia inwestycji w infrastrukturę, pozwalających na unowocześnianie i podnoszenie jakości świadczonych usług, bez potrzeby podnoszenia cen. W sytuacji, gdy lokalne budżety są mocno ograniczone, a programy unijne nie zapewnią funduszy na realizację całości inwestycji, władze samorządowe powinny rozważyć współpracę z komercyjnym inwestorem.

Czytaj też: Inwestorzy walczą o polskie ciepło

Fundusze private equity opierają strategię inwestycji na oszczędnościach, a nie podnoszeniu cen. Co więcej, w przypadku sektora usług publicznych możliwe jest podpisywanie umów określających maksymalny poziom wzrostu cen (np. na poziomie inflacja +2%) na okres wielu lat. Takie gwarancje wykluczają gwałtowne podwyżki cen usług.

Dobre doświadczenia mają już południowi sąsiadzi. SmVaK (Severomoravske vodovody a kanalizacje Ostrava) jest jednym z kluczowych graczy na czeskim rynku usług wodociągowych, obsługującym ponad 1,1 mln mieszkańców północnych Moraw. Firma Penta Investments kupiła przedsiębiorstwo w 2003 roku. 

-Transakcja realizowana była w ramach ścisłej współpracy między Penta Investments a zarządem SmVaK, władzami samorządowymi oraz bankami. Porozumienie stron, gwarantowało realizację długoterminowej strategii rozwoju opartego na inwestycjach w infrastrukturę, przy jednoczesnej stabilizacji cen dostaw wody oraz usług kanalizacyjnych – informuje Rafał Sosna, dyrektor zarządzający Penta Investments w Polsce. Fundusz przeprowadził efektywną reorganizację przedsiębiorstwa, bez konieczności zmian w strukturach zarządu. Dokonano restrukturyzacji niewykorzystywanych aktywów, która przyniosła ok. 8 mln euro oszczędności. Ponadto, zdecydowano się na finansowanie inwestycji z kredytów bankowych, zapewniając tym samym wzrost wartości całego przedsiębiorstwa. Zwiększono również efektywność przetargową spółki o 8%, a środki zaoszczędzone w ten sposób – w wysokości ok. 14 mln euro rocznie – zostały przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.