Samorządy przed widmem bankructwa

Samorządowcy z całego kraju chcą zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Obecnie zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy przewidującym zwiększenie udziału samorządów w dochodach z PIT. W środę podpisy zaczęto zbierać w Radomiu.
Samorządy przed widmem bankructwa

Akcja zbierania podpisów prowadzona będzie w wielu polskich miastach i gminach; zaczęła się już m.in. w Poznaniu; potrwa do 14 września. Poinformował o tym w środę na konferencji prasowej prezydent Radomia, a jednocześnie sekretarz Związku Miast Polskich Andrzej Kosztowniak.

Czytaj też: Samorządowy projekt zmian w PIT w szczegółach

Zdaniem samorządowców regulacje prawne, które nastąpiły po 2007 r., spowodowały 8 miliardów zł strat rocznie w kasach samorządów.

Aby to naprawić, samorządowcy zaproponowali zwiększenie udziału samorządów w dochodach PIT: w gminach z 39,34 proc. do 48,78 proc., w powiatach z 10,25 proc. do 13,03 proc., w województwach z 1,6 proc. do 2,03 proc. Inną propozycją jest wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin objętych obszarami ochronnymi.

Według wnioskodawców, dzięki wprowadzeniu powyższych rozwiązań do samorządów trafi brakujące obecnie 8 mld zł.

Czytaj też:  Projekt zwiększający udział w PIT już w Sejmie

"To pokazuje, że samorządy nie chcą dodatkowych dochodów, ale chcą odzyskać to, co poprzez nieprzemyślane zmiany ustawowe wprowadziło ubytki w budżetach lokalnych" - podkreślił Kosztowniak.

Czytaj też: PIT-owanie gmin

Dodał, że w związku z niekorzystnymi zmianami w przepisach np. budżet Radomia traci rocznie ok. 50 mln zł.


Samorządowcy podkreślają, że w latach 2005-2011 wprowadzono liczne zmiany ustawowe, które spowodowały zmniejszenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego. Najpoważniejsze - ich zdaniem - negatywne skutki finansowe dla samorządów spowodowały zmiany w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych (nowa, dwustopniowa skala podatkowa, ulgi prorodzinne), uchwalone w latach 2006 i 2007.

Jednocześnie - jak podkreślił Kosztowniak - samorządom przekazano nowe zadania albo rozszerzono zakres dotychczas realizowanych bez odpowiedniego zabezpieczenia ich finansowania. Spowodowało to - według prezydenta Radomia - zachwianie równowagi finansowej samorządów.

"Większość polskich samorządów stoi przed widmem bankructwa" - stwierdził Kosztowniak.

Projekt zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego został przygotowany przez komitet obywatelski, w skład którego wchodzą przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek oraz Związku Powiatów Polskich.

Kosztowniak podkreślił, że powstanie komitetu nie jest inicjatywą polityczną, ale ponadpartyjną. Za zmianami w ustawie opowiadają się według niego samorządowcy z różnych opcji politycznych.

Podpisy pod projektem Ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego będą zbierane w całej Polsce przez osoby związane z samorządami, ruchem samorządowym, radnych, przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń oraz wolontariuszy. Aby projekt trafił pod obrady Sejmu, wnioskodawcy muszą zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

JUż widzę Rostowskiego, który się ugina i oddaje skradzione samorządom pieniądze. Buahahaha!!!

samorządowiec, 2012-08-29 21:11:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU