Samorządy przedstawiły swój projekt w sejmie

Obywatelski projekt noweli ustawy o dochodach samorządów, który zakłada zwiększenie udziału władz lokalnych i regionalnych w dochodach z PIT - przedstawili samorządowcy stronie rządowej na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Samorządy przedstawiły swój projekt w sejmie

Jak powiedział szef Biura Związku Miast Polskich, sekretarz KWRiST Andrzej Porawski, projekt powstał, ponieważ przez pięć lat samorządowcom nie udało znaleźć "platformy porozumienia z resortem finansów".

Czytaj też: Samorządowy projekt zmian w PIT w szczegółach

"Uznaliśmy więc, że będziemy wykorzystywać te instytucje demokratycznego państwa prawa, które są dla nas dostępne. Skoro nie jest możliwa rozmowa, to wykorzystamy tryb inicjatywy obywatelskiej" - powiedział Porawski.

Czytaj też: Samorządowiec też obywatel i chce zmian w ustawie

Poinformował też, że w skład Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wchodzi 25 osób, które reprezentują różne szczeble samorządu oraz wszystkie opcje polityczne obecne na szczeblu lokalnym.

"Widać wyraźnie, że jest to projekt ponadpartyjny i ponadorganizacyjny" - zaznaczył.

Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, współprzewodniczący KWRiST ze strony rządowej Michał Boni zapewnił, że przekaże Radzie Ministrów informację o obywatelskim projekcie. Jak powiedział, traktuje tę inicjatywę jako sposób na "przyspieszenie" debaty o finansach samorządów, która już się toczy pomiędzy rządem a organizacjami samorządowymi.

Przygotowany przez korporacje samorządowe projekt zakłada zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku PIT oraz wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin, na terenie których są obszary chronione.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU