PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy przedstawiły swój projekt w sejmie

  • PAP    25 lipca 2012 - 18:27
Samorządy przedstawiły swój projekt w sejmie

Obywatelski projekt noweli ustawy o dochodach samorządów, który zakłada zwiększenie udziału władz lokalnych i regionalnych w dochodach z PIT - przedstawili samorządowcy stronie rządowej na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Jak powiedział szef Biura Związku Miast Polskich, sekretarz KWRiST Andrzej Porawski, projekt powstał, ponieważ przez pięć lat samorządowcom nie udało znaleźć "platformy porozumienia z resortem finansów".

Czytaj też: Samorządowy projekt zmian w PIT w szczegółach

"Uznaliśmy więc, że będziemy wykorzystywać te instytucje demokratycznego państwa prawa, które są dla nas dostępne. Skoro nie jest możliwa rozmowa, to wykorzystamy tryb inicjatywy obywatelskiej" - powiedział Porawski.

Czytaj też: Samorządowiec też obywatel i chce zmian w ustawie

Poinformował też, że w skład Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wchodzi 25 osób, które reprezentują różne szczeble samorządu oraz wszystkie opcje polityczne obecne na szczeblu lokalnym.

"Widać wyraźnie, że jest to projekt ponadpartyjny i ponadorganizacyjny" - zaznaczył.

Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, współprzewodniczący KWRiST ze strony rządowej Michał Boni zapewnił, że przekaże Radzie Ministrów informację o obywatelskim projekcie. Jak powiedział, traktuje tę inicjatywę jako sposób na "przyspieszenie" debaty o finansach samorządów, która już się toczy pomiędzy rządem a organizacjami samorządowymi.

Przygotowany przez korporacje samorządowe projekt zakłada zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku PIT oraz wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin, na terenie których są obszary chronione.

<!-- pagebreak //-->

Samorządowcy proponują, by w przypadku gmin dochody z PIT zwiększyć z 39,34 proc. do 48,78 proc., w przypadku powiatów z 10,25 proc. do 13,03 proc., a w przypadku województw z 1,6 proc. do 2,3 proc.

Postulują ponadto wprowadzenie nowej, ekologicznej subwencji ogólnej dla gmin, na terenie których znajdują się prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych.

Jak argumentują, obecność takich obszarów ogranicza gminom możliwości rozwoju, ponieważ uniemożliwia prowadzenie inwestycji.

W projekcie zaproponowano także przywrócenie usuniętej w 2004 r. zasady rekompensowania samorządom ubytków w dochodach spowodowanych zmianami prawa.

Samorządowcy podkreślają, że zasada mówiąca, iż jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć zapewniony udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań, zapisana jest w konstytucji.

Na zebranie 100 tys. podpisów pod projektem - co umożliwi złożenie go w Sejmie - samorządowcy mają czas do 5 października. Zapewniają, że zbiorą ich znacznie więcej.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk powiedziała w środę w Sejmie, że projekt przygotowany przez samorządy będzie analizowany.

<!-- pagebreak //-->

"Dziś ta ustawa została po raz pierwszy przedstawiona (...) i od dziś będziemy mogli się z nią zapoznać i przeanalizować uzasadnienie" - mówiła Majszczyk.

Zwróciła uwagę, że ze wstępnych analiz uzasadnienia do projektu wynika, że skutkiem zmian byłoby powiększenie dochodów samorządów o ponad 8 mld zł.

"Natomiast z tego, co mi wiadomo, nie przewiduje ona w żadnym przypadku źródeł finansowania tego niedoboru w części sektora rządowego, z którego ta kwota musiałaby być przesunięta" - podkreśliła.

"Ta kwestia będzie przedmiotem analizy" - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.