PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy przewidują deficyt w 2012 r. nieco wyższy niż 1 mld zł

  • PAP    19 lipca 2011 - 15:27
Samorządy przewidują deficyt w 2012 r. nieco wyższy niż 1 mld zł

Samorządy przewidują, że przyszłoroczny deficyt tego sektora będzie nieco wyższy niż 1 mld zł, co oznacza, że proponowane przez MF obniżenie deficytu samorządów nie zagraża ich inwestycjom.
Wiceminister finansów Hanna Majszczyk napisała w odpowiedzi na interpelację posłów PSL Wiesława Rygla i Andrzeja Sztorca dotyczącą planów ograniczenia deficytu samorządów, że zgodnie z majowym porozumieniem samorządów z ministerstwem finansów, deficyt sektora samorządowego ma w 2012 r. zostać obniżony o 0,4 pkt proc. PKB.

Czytaj też: Samorządy o deficycie w ich budżetach

Przypomniała, że Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu, co wymaga ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB. Według MF obniżenie deficytu jest wyzwaniem dla wszystkich, również dla samorządów.

Czytaj też: Samorządy o deficycie w ich budżetach

„Z przedstawionych przez jednostki samorządu wieloletnich prognoz finansowych wynika, iż jednostki przewidują na 2012 rok deficyt w wysokości nieco ponad 1 mld zł. Oznacza to, iż pula deficytu, jaką będą dysponować łącznie jednostki samorządu terytorialnego będzie o wiele wyższa, niż deficyt jednostek wynikający z wieloletnich prognoz finansowych” – napisała Majszczyk.

Jej zdaniem, biorąc pod uwagę przyjęte założenia dotyczące deficytu, jak i przedstawioną przez samorządy prognozę ich wyników zawartą w wieloletnich planach finansowych „brak jest podstaw do twierdzenia, że realizacja założeń mogłaby przyczynić się do zmniejszenia możliwości inwestycyjnych jednostek samorządu, w tym również do absorpcji środków z budżetu UE”.

Dodała, że proponowane przez MF rozwiązania nie zagrozi trwającym procesom inwestycyjnym i obowiązkom samorządów wynikającym z zawartych umów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jacek, 2011-07-26 08:41:11

    Zadziwiająca bezmyślność stwierdzeń pani wiceminister !?