PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy są nastawione na konsumpcję. Muszą zacząć oszczędzać

 • AT    26 czerwca 2015 - 10:12
Samorządy są nastawione na konsumpcję. Muszą zacząć oszczędzać

Samorządy lokalne lepiej wydają środki publiczne, ale nie zawsze realizacja projektów idzie w parze z możliwościami (fot.wzp.pl)

- Stabilne finanse publiczne są warunkiem bezpieczeństwa samorządów. Nadmierne upolitycznienie może je tylko zgubić - mówi prof. Stanisław Owsiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.




- Bez wątpienia ostatnie 25 lat to zwycięstwo samorządów regionalnych i lokalnych. To ogrom pracy w realizacji cennych inicjatyw na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego - stwierdził podczas drugiego dnia Forum Samorządowego w Kołobrzegu prof. Edward Włodarczyk.

Gminy wciąż się zadłużają

Do słów rektora odniósł się wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz.

- Ostatnie 25 lat to gigantyczny sukces polskiej demokracji. Na to jednak potrzeba wciąż funduszy i sprawiedliwego podziału zadań - powiedział Marek Tałasiewicz. - W naszym regionie mamy naprawdę sporo gmin, których poziom zadłużenia przekracza przyjęte prawem limity, stąd tak ważna jest ciągła debata o pozyskiwaniu i wydatkowaniu funduszy. Pamiętajmy, że lider lokalny to ten, za którym idzie cała wspólnota - dodał.

Kłopoty Grecji mogą wpłynąć na Polskę

- Jest takie powiedzenie „obyś żył w ciekawych czasach” i w takich czasach żyjemy. Ci, co cenią spokój i stabilność, mogą odebrać to jako przekleństwo. To, że jest tak ciekawie, wynika z faktu, że od ośmiu lat funkcjonujemy w kryzysie, czego doskonałym przykładem jest Grecja. Polska nie jest wyspą we współczesnym czasie i właśnie kłopoty Grecji mogą dostarczyć problemów również naszemu krajowi - oceniła członek zarządu Narodowego Banku Polskiego i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Małgorzata Zaleska.

- Trzeba realizować nowe wyzwania i pokonywać przeszkody. Do nich zaliczam niedostateczną wartość i kiepską strukturę oszczędności. Wynika to z sytuacji, że polskie samorządy nastawione są wciąż na konsumpcję. Musimy zdać sobie sprawę z konieczności oszczędzania, co z kolei mogą poruszyć lawinę protestów społecznych. To jednak największe i najpilniejsze wyzwanie dla Polski i polskich regionów - dodała Zaleska.

Finanse publiczne w Polsce są obecnie w szczególnym momencie. Musimy poznać swoje siły, a potem dobierać ambitne zadania - mówili eksperci podczas forum.

Upolitycznienie samorządów może je zgubić

- Ostatnie 25 lat to wprawdzie wielki sukces Polski, ale i nowe wyzwania. Doskonale znam realia i apetyty samorządowców. Trzeba mieć jednak na względzie aktualny stan finansów publicznych całego państwa polskiego. Stabilne finanse publiczne są warunkiem bezpieczeństwa samorządów. Nadmierne upolitycznienie może je tylko zgubić. To prawda, że samorządy lokalne lepiej wydają środki publiczne, ale nie zawsze realizacja projektów idzie w parze z możliwościami, jak na przykład w Krakowie, gdzie władze miejskie zmuszone są ogromnym kosztem utrzymywać dwa stadiony sportowe. Warto zatem inwestować w kapitał ludzki polskich samorządów - zauważył prof. Stanisław Owsiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Jak dowiódł kolejny uczestnik, na sytuację rządzenia w samorządach wpływ mają jeszcze dwa kolejne czynniki.

- Polskie regiony znajdują w środku europejskiej stawki. Wyróżniamy się na tle nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale daleko nam do krajów Europy Zachodniej. Ważne są dzisiaj zmiany, jakie zrealizują w przyszłości polskie regiony. Dotyczy to jakości rządzenia, bowiem - co smutne - polska samorządność jest na poziomie Rumunii, Słowacji i Węgier - zaznaczył kierownik Zakładu Strategii i Planowania Rozwoju Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Jacek Szlachta.

Stabilizacja finansów zależy od reform

Stabilizacja finansów publicznych zależy od reform w państwie, a te zdaniem prof. Stanisława Korenika, nadal trwają.

- W obecnej sytuacji należy nauczyć się realizować zadania lokalnych społeczności w odniesieniu do większej całości. Cieszy fakt, że nasze samorządy chcą się nadal uczyć, wciąż się rozwijają i doskonalą, czego nie ma we Francji, w Niemczech czy południu Europy - akcentował ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Rozwój samorządów powinien aktualnie polegać na usieciowieniu, bo to sieć rozwiąże dany kłopot. Ale w tym wypadku potrzeba sprawnego i zdecydowanego lidera - zakończył prof. Stanisław Korenik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (3)

 • A.Koza z FIO, 2015-06-28 05:57:51

  Potrzebna jest powszechna edukacja ekonomiczna obywateli, aby to obywatele byli w stanie współdecydować o wydatkach gmin. Cały budżet gminny powinien być budżetem obywatelskim. Uczenie obywateli zarządzania finansami gminnymi warto zacząć od budżetów na oświatę. Polecam narzędzie do tego - matrycę k...alkulacyjną finansów gminnych na oświatę.  rozwiń
 • Nie uwikłany w proceder!, 2015-06-27 18:34:43

  Samorządy żyją jak ponczyki w maśle, Rządzą nad porządkiem obowiązującym w Państwie (z definicji nic niewartej, Państwa prawa) afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych z "R" na"B"w obrębach Gmin przez Starostwa Powiatowe, gdzie właściciele gruntów niebyli stronami p...owstępowania. Powszechnie wiadome iż, proceder ten miał na celu wyłudzić w formie podatków pieniądze od obywateli (Wydział podatków w Gminach) szajka przestępcza na masową skalę, pod płaszczykiem Samorządów dostatnio się bawi kosztem obywateli niedouczonych, w mniemaniu Starostów-tumanów. Podległe instytuckie pod powyższy proceder uwikłane do granic możliwości- lokalne brukowce(media), Sądownictwo,Prokuratura, Wojewódzki Inspektor Geodezji i Kartografii, Marszałkowie danych Województw)itd...w przedmiotowej sprawie nie podjęły na nowo ścigania organa w tym zakresie powołane.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2015-06-27 08:30:25

  Przestańmy opowiadać dyrdymałki. Wydawać trzeba tyle ile się wypracuje. Zajmowanie się konsumpcją na koszt Brukseli i przyszłych pokoleń to szkodnictwo. Kojarzą się z sobą ci co mają ,,dojścia" do funduszy unijnych z radnymi chcącymi wykazywać się wodotryskami, a to nie jest rozwój. Przybywa ty...lko kosztów eksploatacji wodotrysków! Zacznijmy zajmować się zarobkami wyborców i na tym polu niech się ,,samorządy" wykazują, a nie wydawaniem cudzych pieniędzy. Wtedy będzie rozwój. Chyba jednak takiej możliwości nie ma przy zbędnych strukturach, wojewódzkiej i powiatowej, przy nadmiarze urzędników?!  rozwiń