PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy się buntują

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    14 kwietnia 2011 - 08:29
Samorządy się buntują

Rząd: Wszyscy zaciskamy pasa, to nie może to minąć samorządów. Samorządy: Nie przejadamy pieniędzy, tylko je inwestujemy. Nie możemy nagle zarzucić inwestycji, bo to dzięki nim Polska się rozwija.
Po gwałtownym sporze o zmianę wysokości składek emerytalnych do OFE szykuje się kolejny konflikt, o finanse samorządów. Minister finansów Jacek Rostowski zmaga się z szybko rosnącym zadłużeniem państwa – informuje „Gazeta Wyborcza”.

W obawie o to, by dług publiczny nie przekroczył granicy 55 proc. PKB (oznaczałoby to konieczność przeprowadzenia drastycznych cięć wydatków budżetu i podwyżek podatków), m.in. nałożył kaganiec ograniczający wydatki budżetu tak, że z roku na rok nie mogą rosnąć więcej niż o 1 proc. ponad inflację.

Czytaj też: Rośnie nam dług

Atak na samorządy przytoczył Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze. Uznał, że większość wydatków samorządów idzie na armię urzędników. Dodał, że podczas gdy w administracji rządowej pensje urzędników są zamrożone już trzeci rok, to w administracji samorządowej rosną.

Czytaj też: Miasta ukrywają długi

Samorządowcy odrzucają tę krytykę. Zdaniem Jacka Majchrowskiego (zabierz głos/oceń prezydenta), prezydenta Krakowa, samorządy już dziś mają bariery zadłużania się, m.in. tę, która mówi, że dług nie może przekroczyć 60 proc. ich dochodów, a to, co chce zrobić min. Rostowski, to zmiana reguł gry, w trakcie gry.

Majchrowski uważa, że zatrudnienie w urzędach rośnie, bo rząd przerzuca na samorządy coraz to nowe zadania. Samorządowcy wielokrotnie apelowali do strony rządowej, by się opanowała, by nie przerzucała na samorządy nowych obowiązków.

Czytaj też: Zadłużenie Krakowa przekroczy 2 mld zł

Piotr Uszok (zabierz głos/oceń prezydenta), prezydent Katowic, jest zdania, że samorządy nie mogą przyjmować na siebie coraz to nowych zadań, na które w dodatku nie dostają z budżetu pełnego pokrycia finansowego, na przykład na podwyżki dla nauczycieli.

Czytaj też: Długi miast szybko rosną 

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ???, 2011-04-14 10:17:07

    Co z tego wyniknie???