PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy stawiają na inwestycje

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    19 maja 2010 - 07:21
Samorządy stawiają na inwestycje

Chociaż 6,6 mld zł wyniosła nadwyżka finansowa samorządów po pierwszym kwartale roku, to nie mają one wielu powodów do zadowolenia.
Pierwszy kwartał tego roku okazał się słabszy niż ubiegłoroczny. Szczególnie jeśli chodzi o wpływy z PIT i CIT. Zdaniem Danuty Kamińskiej, skarbnika Katowic, już w zeszłym roku dochody były niższe niż rok wcześniej, a w tym jest jeszcze gorzej. Plany inwestycyjne są zaś ambitne – informuje „Rzeczpospolita”.

Ponadto mamy rok wyborczy, a to oznacza, że włodarze będą chcieli dokończyć albo rozpocząć jak najwięcej inwestycji, co może istotnie zwiększyć zadłużenie samorządów.

W ciągu trzech miesięcy roku miasta, gminy, powiaty i województwa wydały łącznie 35,5 mld zł (18 proc. wydatków planowanych w tym roku). To o ponad 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Powód? Coraz większe nakłady na inwestycje. Jak podaje Ministerstwo Finansów, samorządy wydały prawie 3 mld zł na ten cel (wzrost o 14 proc.). Przodują pod tym względem powiaty i województwa, które wydały odpowiednio o 67 i 33 proc. więcej niż przed rokiem.

Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich, uważa, że sytuacja finansowa miast w ubiegłym roku była dramatyczna. Wzrosły inwestycje, ale także zobowiązania. Jednocześnie pierwszy raz od lat spadły dochody własne. W tym roku należy oczekiwać dalszego ich spadku. A samorządy potrzebują pieniędzy, by dalej realizować projekty współfinansowane z pieniędzy unijnych.

Muszą przyjąć wieloletnią politykę finansową. Bardziej niż księgowych potrzebują polityków finansowych, którzy będą aktywnie zarządzać finansami i majątkiem.

Zmiana od 2014 r. limitów zadłużania się, przy spadku dochodów, a co za tym idzie nadwyżki operacyjnej (do niej będą liczone zobowiązania), już teraz negatywnie wpłynie na finanse samorządów. Ograniczy istotnie możliwości zaciągania nowych zobowiązań – uważa „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Zamiast deficytu 6,6 mld zł nadwyżki 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.