PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy stracą grubą kasę? MAiC wyjaśnia

  • EM/PAP    25 listopada 2013 - 12:05
Samorządy stracą grubą kasę? MAiC wyjaśnia

18 grudnia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. To bardzo obszerna nowelizacja, która przewidująca zmiany w 39 różnych ustawach.
Ogół przyjętych rozwiązań jest oceniany przez samorządy pozytywnie, jednak niektóre rozwiązania szczegółowe mogą sprawić, że samorządy nowelizacji nie zaakceptują - podaje "Rzeczpospolita" (Więcej: rp.pl).

- Bulwersujące jest, że MAiC chce pozbawić samorządy około miliarda złotych dochodów własnych, wprowadzając pod działaniem lobby telekomunikacyjnego zwolnienie z podatku od nieruchomości kabli telekomunikacyjnych. Jeżeli ten zapis w projekcie się ostanie, oprotestujemy całość - zaznacza Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Wątpliwości gmin budzą także inne zawarte w projekcie rozwiązania. Chodzi głównie o możliwość tworzenia związków powiatowo-gminnych.

MAiC błyskawicznie zareagowało na tekst opublikowany w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

MAiC informuje, że artykuł zawiera nieprawdziwą informację.

Materiał sugeruje, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce pozbawić samorządy około miliarda złotych dochodów własnych, wprowadzając pod działaniem lobby telekomunikacyjnego zwolnienie z podatku od nieruchomości kabli telekomunikacyjnych.

Tymczasem projektowana ustawa nie wprowadza nowego zwolnienia dla kabli telekomunikacyjnych w kanalizacji kablowej, powtarza jedynie zapisy obowiązujące od 2010 r. Powyższa propozycja jest konsekwencją rozwiązań zawartych w art. 65 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 106, poz. 675 z późn. zm.) w zakresie nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).

Projekt ustawy wprowadza m.in. zmiany do ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.), w zakresie definicji "budowli". Modyfikacja definicji budowli wynika z konieczności wykonania zalecenia Trybunału Konstytucyjnego, który w uzasadnieniu do wyroku z dnia 13 września 2011 r. (sygn. akt P 33/09) zwrócił uwagę, że obecna definicja odwołująca się do przepisów prawa budowlanego budzi istotne zastrzeżenia i wskazane byłoby opracowanie autonomicznych dla ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definicji ze względu na wyższe standardy jednoznaczności i określoności przepisów prawa podatkowego, aniżeli przepisów prawa budowlanego. Wypełniając zalecenia Trybunału Konstytucyjnego proponuje się określenie tej definicji poprzez stworzenie zamkniętego katalogu budowli (obiektów) w oparciu o Klasyfikację Środków Trwałych. Zastosowana technika legislacyjna oraz dążenie do zachowania status quo w zakresie opodatkowania kabli telekomunikacyjnych w kanalizacji kablowej implikowało dodanie w art. 2 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pkt 5 dotyczącego tej kategorii budowli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.