PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy szykują pozew przeciwko rządowi

 • PAP/Dziennik Polski    14 sierpnia 2013 - 11:25
Samorządy szykują pozew przeciwko rządowi

Związek Miast Polskich przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko rządowi, zapowiada "Dziennik Polski". Chodzi o 8 mld zł, które gminy tracą z powodu decyzji ministrów i posłów.
Premier obiecuje samorządom poluzowanie dyscypliny finansowej w przyszłym roku. Będą mogły korzystniej dla siebie obliczać wskaźnik długu. Nie uwzględnią w nim kredytów na projekty unijne, a w efekcie będą mieć więcej pieniędzy na inwestycje.

Samorządowcy twierdzą jednak, że to nie poprawi sytuacji gmin. Ich zdaniem problem leży gdzie indziej: w obciążeniach, które są od lat nakładane na samorządy, a na które nie dostają one pieniędzy z budżetu państwa.

Czytaj też: Do sądu z przepisami postawionymi na głowie

Szczególnie drażliwe dla samorządów jest finansowanie szkolnictwa. Od lat gminy skarżą się, że rządowa subwencja nie pokrywa wydatków. Np. Kraków, którego budżet wynosi 3,5 mld zł, do szkół dopłaca około 400 mln zł rocznie.

Teraz gminy mają kolejny powód do narzekań: tzw. przedszkola za złotówkę. Tylko tyle będą od września płacić rodzice za każdą godzinę pobytu dziecka (obecnie - do 3,5 zł za godzinę).

W tej sytuacji Związek Miast Polskich przygotowuje zbiorowy pozew przeciwko rządowi. Związek chce także przeforsować projekt ustawy w sprawie zmian w finansowaniu samorządów. Zakłada on zwiększenie udziału gmin w podatku PIT z 39,34 proc. do 48,78 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • krzyciel, 2013-08-19 13:58:09

  Niestety, o edukacji nie można mówić tak do końca w oderwaniu od pieniędzy. Jesteśmy państwem biednym i musimy liczyć każdą złotówkę. Klasy w szkołach powinny liczyć ok. 20 uczniów - to jest optymalna liczba, z którą da się w miarę sprawnie pracować. W sumie to do przyjęcia byłyby widełki: 15-25 ucz...niów. Więcej niż 25 to już tłok w klasie. Mniej niż 15 - przestaje się opłacać i można się zacząć zastanawiać nad likwidacją szkoły. Mniej niż 10 - likwidacja wręcz konieczna. Oczywiście nawet od ministra można - i należy - oczekiwać umiejętności liczenia. Może się okazać, że jednak taniej jest utrzymać szkołę liczącą 50 uczniów niż połączyć ją z inną i fundować uczniom kosztowne dojazdy.  rozwiń
 • Alina, 2013-08-17 13:48:55

  Gdyby to MEN był organem prowadzącym dla szkół, to mielibyśmy już o co najmniej 4,5 tysiąca szkół mniej niż mamy. Sądzę bowiem, iż wszystkie szkoły z liczbą uczniów do 70 zostałyby zamknięte jednym podpisem ministra jako kosztowne ponad miarę. To wójtom jest ciężko zamykać szkoły, gdyż decyzje muszą... podejmować mając na uwadze konkretnych ludzi, konkretne wsie. Wiedzą też zazwyczaj jak ważna jest szkoła jako instytucja dla wsi. Z ministrami bywa różnie.  rozwiń
 • krzyciel, 2013-08-16 12:31:23

  Zastanawia mnie, jaki sens miało przekazanie szkół samorządom? Przecież od początku do końca to jakiś absurd, który nigdy (przez cały czas funkcjonowania) nie dał nic dobrego. Podstawy programowe tworzone są przez państwo, egzaminy zewnętrzne przygotowywane i sprawdzane są przez państwo, szkoły wres...zcie finansowane są przez państwo. Jaki zatem sens miało cedowanie uprawnień organów prowadzących na gminy? Podejrzewam - podobnie jak zapewne przedstawiciele samorządów - że chodziło tu o ukryte włączenie samorządów we współfinansowanie szkół. Tymczasem konstytucyjne 'usługi' państwa powinny być realizowane przez administrację państwową bezpośrednio. Tak powinno być z edukacją, służbą zdrowia (szpitale samodzielne lub prowadzone przez wojewodów), bezpieczeństwem (tylko policja, a nie jakaś śmieszna straż miejska). A gminy - jako JEDYNY przedstawiciel samorządów terytorialnych - powinny zajmować się wyłącznie kwestiami 'socjalno-bytowymi' mieszkańców, takimi jak wodociągi, kanalizacja, wywóz śmieci, remonty dróg itp. Wtedy nie byłoby przepychanki między jedną władzą, a drugą w kwestii np. Karty Nauczyciela, bo w całości dotyczyłaby ona tylko rządu (za pośrednictwem wojewodów i kuratorów oświaty oczywiście).  rozwiń