PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy ujawniają zbyt wiele danych

  • PAP    16 grudnia 2011 - 08:48
Samorządy ujawniają zbyt wiele danych

W ustawie o finansach publicznych brakuje zapisu, które z danych podatników mogą być podawane do wiadomości w przypadku umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty zobowiązań podatkowych.
Tak uważa generalny inspektor ochrony danych osobowych, który zwrócił się w tej sprawie do ministra finansów.

„Każda z blisko trzech tysięcy jednostek samorządu terytorialnego może przetwarzać dane osobowe w dowolny sposób. Chcemy, aby zostało to sprecyzowane i ujednolicone – najlepiej w drodze aktualizacji ustawy lub rozporządzenia” – powiedział generalny inspektor Wojciech Wiewiórski.

Jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek publikować listy osób fizycznych, których zobowiązania podatkowe zostały umorzone, odroczone lub rozłożone na raty.

Według Wiewiórskiego samorządy zazwyczaj ujawniają zbyt wiele danych. „Brakuje zapisu, który by jasno określił, które z danych osobowych można publikować” – powiedział.

Generalny inspektor zwrócił też uwagę na pojawiający się problem odmowy publikacji danych osobowych przez jednostki samorządowe pod pozorem ochrony tych informacji.

Jako przykład podał Urząd Miasta Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta), który odmówił upublicznienia listy osób zatrudnionych w nim na umowy-zlecenia wraz z pobranymi wynagrodzeniami.

Pismo z prośbą o zainicjowanie zmian w ustawie o finansach publicznych GIODO przesłał 25 listopada do resortu finansów. Minister Jacek Rostowski jeszcze na nie nie odpowiedział – ma na to czas do świąt bożonarodzeniowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Sałatka M., 2011-12-16 08:58:51

    To są chore przepisy i chore relacje !! Takie rzeczy"tylko u nas" !!