PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy walczą o prawo do lokat bankowych

 • MIW    24 marca 2016 - 15:22
Samorządy walczą o prawo do lokat bankowych
Dysponowanie nadwyżką z lokat pochodzących z dotacji umożliwiłaby samorządom choćby częściowe pokrycie bieżących kosztów obsługi zadań zleconych. (Fot. : pixabay.com).

• Organizacje samorządowe apelują o zmianę ustawy o finansach publicznych.
• Chcą uchylenia zakazu lokowania w bankach pieniędzy z dotacji państwowych.
• Zakaz ten jest sprzeczny z ideą samorządności – uważa Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego.
Samorządowcy apelują o uchylenie zakazu, który uniemożliwia jednostkom samorządu terytorialnego lokowanie w bankach pieniędzy z dotacji państwowych. Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych przygotowuje stanowisko w tej sprawie. Poparcie dla takiej inicjatywy udzieliło również Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego.

Jak przypomina OPOS zakaz lokowania przez JST wolnych środków z dotacji państwowych na lokatach bankowych obowiązuje od 1 stycznia roku 2010, gdy weszła w życie ustawa o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 roku. Skutkiem tej zmiany – jak dziś podnoszą samorządowcy – jest zmniejszenie dochodów zarówno poszczególnych samorządów lokalnych, jak i całego sektora finansów publicznych, przy jednoczesnym uprzywilejowaniu banków komercyjnych.

- Niezałożenie lokaty w sytuacji posiadania wolnych środków stanowi wymierną stratę dla całego sektora finansów publicznych, a jedynym beneficjentem takiego rozwiązania są banki komercyjne, które mimo obracania pieniędzmi samorządów i uzyskiwania dzięki temu określonych korzyści majątkowych nie muszą dzielić się z nimi zyskiem – czytamy w projekcie OPOS.

- Wprowadzenie zakazu lokowania środków pochodzących z dotacji państwowych jest sprzeczne z ideą samorządności – ostro komentuje też w swoim wystąpieniu ZGWL argumentując, że dysponowanie nadwyżką z lokat pochodzących z dotacji umożliwiłaby choćby częściowe pokrycie bieżących kosztów obsługi niedofinansowanych zadań zleconych.

Samorządowcy wskazują także na komplikacje, jakie obecny stan prawny przynosi gminom korzystającym z rachunku skonsolidowanego łączącego salda rachunków wydatkowych wszystkich podległych jednostek, na którym – w celu najbardziej efektywnego wykorzystania posiadanych środków – codziennie zakładane są lokaty typu overnight.

- W przypadku takiego rachunku nie ma możliwości stosowania postanowienia art. 48 ustawy o finansach publicznych. W celu wywiązania się z postanowienia zawartego we wspomnianej ustawie, samorządy lokalne muszą wyodrębniać specjalny rachunek bankowy przeznaczony wyłącznie dla obsługi dotacji z budżetu, który nie podlega konsolidacji – tłumaczą samorządowcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • kataryniarz, 2016-03-25 13:42:28

  Lokowanie pieniędzy, przeznaczonych na inwestycje, to typowa zagrywka POkrętaczy i komorników. Tak działali, przez ostatnie 8 lat aż doprowadzili, do dewiacyjnych zachowań wielu urzędów, firm, TBS-ów, samorządów i oczywiście komorników, nad działalnością których, nie ma ŻADNEGO NADZORU I KONTROLI FI...NANSOWEJ. No bo, jak można pojąć pieniądze z konta i zapłacić zobowiązania, przed upływem terminu lokaty ? W ten sposób, POkrętacze, tworzyli sztuczny kapitał spekulacyjny dla siebie i banków. Dobrze, że przecina to PiS, bo pieniądze, powinny być stale w obrocie i wtedy, nakręcają szybszy zysk. Kiedy zaś leżą na lokacie, zysk dla właściciela lokaty, jest pozorny a dla banku, oczywiście znaczny. Odstawić samorządy od cycka, jakim były lokaty, generujące straty i stagnację a o korupcji, nie wspomnę.  rozwiń
 • obs1248, 2016-03-25 12:11:31

  Lokaty doprowadzą do blokowanie bieżących rozliczeń. Zyski -jako nadzwyczajne pójdą na nagrody- doprowadzą do ruiny lokalnej społeczności(brak zasiłków.niezapłacone faktury bo...-często odsetki karne).Straty zapłacą wszyscy ;zyski dla wybrańców.
 • audyt, 2016-03-24 18:43:20

  Ci panowie chyba zapominają, że samorządy to nie prywatnych folwark. Samorządy są częścią składową administracji Państwa i realizują interesy obywateli i państwa. Jak biorą pożyczki w parabankach lub trenują forfaiting to nie zastanawiają się nad korzyściami. Te "aktywne" samorządy w wię...kszości pochłaniają dotacje i subwencje z budżetu państwa oraz nasz podatek PIT. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić pełny audyt tych gmin jak dalece wykonują swoje zadania oraz jak efektywnie wydatkują publiczne środki, szczególnie na wynagrodzenia.  rozwiń