PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy wybierają obligacje

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    14 lipca 2010 - 08:00
Samorządy wybierają obligacje

Wynikające z emisji obligacji zadłużenie samorządów przekroczy w tym roku 10 mld zł. W I półroczu kwota emisji wzrosła trzykrotnie. Podpisano rekordową liczbę nowych programów.
Już ubiegły rok był wyjątkowy. Miasta, gminy, powiaty i województwa wyemitowały wówczas obligacje na 3 mld zł, wobec 866 mln zł w 2008 r. Wiele wskazuje na to, że ubiegłoroczny rekord zostanie pobity. Jak wynika z danych Fitch Polska, w sześć  miesięcy tego roku wartość emisji wyniosła 1,3 mld zł. To prawie trzykrotnie więcej niż w pierwszym półroczu 2009 r. A trzeba pamiętać, że gros emisji samorządów przypada na ostatnie miesiące roku – informuje „Rzeczpospolita”.

W I półroczu podpisanych zostało aż 90 nowych programów, wobec 33 rok temu. W ubiegłym roku liczba nowych programów przekroczyła 200, wobec 113 w 2008 r.

Z danych Fitch Polska i uzyskanych w bankach wynika, że zadłużenie samorządów z tytułu emisji obligacji na koniec czerwca wyniosło prawie 8 mld zł. W pół roku wzrosło o 1,35 mld zł. Do końca roku przekroczy 10 mld zł.

Na wartości rynku papierów municypalnych może zaważyć kilka dużych emisji. W kwocie 1,3 mld zł uplasowanych w I półroczu 900 mln stanowią trzy transze po 300 mln zł Warszawy (zrealizowane w ramach rekordowego programu na 4 mld zł).

W kolejnych miesiącach kolejne duże emisje planują np. Poznań (na 500 mln zł), Białystok (200 mln zł), Wrocław (130 mln zł), Gdańsk (121,5 mln zł), Rzeszów (na ponad 100 mln zł) czy Sopot (40 mln zł).

Oprócz dużych emitentów zwiększa się liczba emisji mniejszych. Do tego coraz więcej spółek samorządowych emituje papiery.

Wzrost zapotrzebowania samorządów na finansowanie wynika po pierwsze i najważniejsze z tego, że potrzebują pieniędzy na wkład własny do projektów realizowanych z pieniędzy unijnych. Po drugie nie bez znaczenia jest to, że mamy rok wyborczy i włodarze chcą zakończyć lub choćby rozpocząć zaplanowane inwestycje. Jeśli skarbnicy mają dobre relacje w oddziałach banków, które przyznają kredyty, decydują się na takie finansowanie. Emisje obligacji organizują zaś centrale banków. Poza tym emisja obligacji nie wymaga przeprowadzenia przetargu i nawet w ciągu dwóch tygodni od uchwały samorząd może już mieć pieniądze – podaje „Rzeczpospolita”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.