PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy wybudują placówki Senior Wigor ze wsparciem rządu

  • PAP    8 czerwca 2015 - 16:03
Samorządy wybudują placówki Senior Wigor ze wsparciem rządu

Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Od dziś (8 czerwca)samorządy w całej Polsce mogą aplikować o rządowe dofinansowanie na tworzenie dziennych domów opieki Senior Wigor.
Do składania wniosków zachęcają w specjalnym spocie premier Ewa Kopacz i ambasadorzy programu, wśród których znaleźli się m.in. DJ Wika i podróżnik Aleksander Doba.

O programie Senior Wigor

Program Senior Wigor uchwalono 17 marca 2015 roku. W poniedziałek 8 czerwca ruszył konkurs dotacyjny dla samorządów. W jego ramach rząd dofinansuje tworzenie i adaptację dziennych domów dla seniorów w całej Polsce. Będą to miejsca, w których osoby starsze będą mogły aktywnie spędzać czas poprzez udział w zajęciach edukacyjnych, kulturalnych, a także sportowo-rekreacyjnych. Seniorzy znajdą w nich także fachową opiekę, w tym będą mogli skorzystać z terapii zajęciowej i rehabilitacji. Jeszcze w tym roku powstanie około 100 takich placówek, a do 2020 roku ok. 1200.

"Program Senior Wigor przywróci aktywność osób starszych i sprawi, że nie będą się czuć samotnie" - powiedziała Ewa Kopacz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.

Dialog z seniorami

Ewa Kopacz w dniu inauguracji konkursu dotacyjnego Senior Wigor spotkała się w Kancelarii Premiera z seniorami z różnych miast Polski. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Gminnych Rad Seniorów i ambasadorzy programu Senior Wigor.

"Chcemy, by osoby działające w Gminnych Radach Seniorów aktywnie uczestniczyły w tym projekcie" - podkreśliła premier dodając, że to ważne, aby seniorzy mieli bezpośredni wpływ na to jak wyglądają dzienne domy opieki.

Ambasadorzy programu Senior Wigor

W promocję programu Senior Wigor zaangażowali się seniorzy znani ze swoich pasji i aktywności:

- Wirginia Szmyt, czyli słynna DJ Wika, która swoją energią i radością życia dzieli się z innymi podczas imprez, na których występuje. - Aleksander Doba, podróżnik roku National Geographic. - Antoni Huczyński, znany jako "Dziarski Dziadek", który poprzez swoje filmiki publikowane w internecie inspiruje wiele osób (także młodych) do aktywności fizycznej. - Stanisław Kowalski, który w wieku 104 lat pobił aż dwa rekordy świata w bieganiu. - Jerzy Przyborowski, który jest jednym z najbardziej utytułowanych lekkoatletów weteranów w Polsce. - Gabriela Haczyk, która swoją pasją do biegania zaraża wielu mieszkańców Opola. - Przedstawicielki Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Krystyna Lewkowicz, Wiesława Borczyk, Lidia Przyborowska.

Zasady ubiegania się o dotację

Od dziś o rządowe dofinansowanie mogą się ubiegać samorządy z całego kraju. Termin składania wniosków mija 30 czerwca 2015 r. Wartość dotacji na utworzenie placówki wyniesie do 80% wartości zadania. Premiowane będą gminy o niskich dochodach i dużym udziale seniorów w populacji. Trwałość projektu powinna wynieść minimum 3 lata. Budżet programu do 2020 roku wynosi 370 mln zł. Więcej o zasadach konkursu: www.senior.gov.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • zgmt, 2015-08-05 14:06:35

    Właśnie szukam takiego domu dla seniorów,ale już-nie za trzy lata.