Samorządy wydają więcej

Ministerstwo finansów podało sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego w I półroczu w latach 2008-2009

Deficyt budżetowy jednostek samorządu terytorialnego wyniósł na koniec 2010 r. 14,6 mld zł, podczas gdy prognozy Ministerstwa Finansów zakładały, że jego wartość osiągnie 25,7 mld złotych.

– Wartość planowanego deficytu zazwyczaj jest przeszacowana. Nie zmienia to faktu, że samorządy bardziej ostrożnie i co ważne – rozważnie, wydawały środki w minionym roku. Wpływ na tę sytuację miała przede wszystkim niestabilna sytuacja gospodarcza w Unii Europejskiej – tłumaczy Jacek Ryński, Prezes Electusa, spółki wspierającej płynność finansową sektora publicznego.

Electus jest liderem we wspieraniu płynności finansowej w sektorze publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem publicznej służby zdrowia oraz samorządów.

Dochody samorządów w 2010 r. wyniosły wstępnie 162,3 mld zł i były o 5 proc. wyższe niż w 2009 r. Wydatki zamknęły się kwotą niecałych 177 mld zł, czyli były o 6 proc. wyższe niż w roku poprzednim. Tym samym samorządy zrealizowały w ubiegłym roku 91,7 proc. zaplanowanych wydatków oraz osiągnęły dochody w wysokości 97,3 proc. planu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU