PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy wyemitowały obligacje za 660 mln zł

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    19 kwietnia 2011 - 07:47
Samorządy wyemitowały obligacje za 660 mln zł

W pierwszym kwartale miasta chętniej niż rok temu sięgały po pieniądze z rynku długu. Za 90 proc. wartości nowych emisji odpowiada Warszawa.
Największym wydarzeniem minionego kwartału były dwie emisje Warszawy, które odbyły się w krótkim odstępie czasu. Stolica wypuściła dwie transze obligacji o wartości po 300 mln zł każda (agentami emisji były Pekao oraz PKO BP) w ramach programu podpisanego w 2009 r. – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Stolica wyemitowała obligacje warte 300 mln zł

Emisje Warszawy miały duży wpływ na wartość wszystkich emisji samorządów w ciągu trzech miesięcy 2010 r. Jak wynika z danych przekazanych przez banki oraz Fitch Polska, ich wartość wyniosła ponad 660 mln zł. Dla porównania rok wcześniej wartość emisji wyniosła 207 mln zł (w tym Warszawy prawie 152 mln zł).

Jednak gdy analizuje się nowe programy emisji, które samorządy podpisały z bankami, to jest ich mniej niż przed rokiem – zaledwie dziewięć (plus jeden program został zwiększony) o wartości ponad 65 mln zł wobec 22 za prawie 200 mln zł w pierwszym kwartale 2010 r.

Czytaj też: Obligacje szansą na odnowienie miast

Program o największej wartości – 17,4 mln zł – podpisał BGK z Ostrołęką. A PKO BP z powiatem gnieźnieńskim na 14 mln zł.

Jak wynikało z wcześniejszych zapowiedzi największych miast, planują one na ten rok spore emisje obligacji. Kilka dużych miast chce wypuścić papiery na ok. 800 mln zł (w tym Poznań na ponad 395 mln zł, a Gdańsk na 174 mln zł). Obecne marże dla samorządów wynikające z emisji obligacji wahają się od 0,7 do 1,2 proc.

Czytaj też: Duży skok emisji obligacji samorządowych

Potrzeby samorządów na finansowanie wciąż są duże. Mogą mieć one jednak kłopot z zaciąganiem nowych zobowiązań z powodu nowego rozporządzenie ministra finansów z końca ubiegłego roku, które wpisuje do tytułów dłużnych samorządów takie, których wcześniej nie było. Dotyczy to np. umów nienazwanych.

A te to choćby wieloletnie umowy na prace budowlane, komunikację miejską czy usługi telekomunikacyjne, które dotąd były księgowane jako wydatki, ale nie powiększały zadłużenia samorządu. Resort finansów ma także pomysł na ograniczenie deficytu samorządów.
Jak wynika z danych Fitch Polska, wartość zadłużenia samorządów z tytułu obligacji wynosi 11,5 mld zł. Wzrosła o ponad 60 proc. w porównaniu z marcem ubiegłego roku i o 6 proc. w porównaniu z końcem 2010 r. – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Krzysiek, 2011-04-19 09:44:27

    Samorządy idą śladem nieudacznego państwa,dlatego w przyszłości ,i to nie dalekiej ,staniemy w sytuacji stokroć razy gorszej niż Grecja,Portugalia,Hiszpania ,razem wzięte.Czy już wszyscy uwierzyli w nadchodzący koniec świata?